MSI
MSI GeForce RTX™ 5080 16G VENTUS 3X OC BLACK - G5080-16V3CB - 16GB GDDR7 - DisplayPort - HDMI (rtx508016gventus3xocblack)
- SKU:
- 21547055
- MPN:
- rtx508016gventus3xocblack
- Availability:
- Usually ships the same or next business day.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/23/2026 08:34:48 PM PST
- Stock Update:
- 05/23/2026 08:34:48 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
TAKE THE ESSENTIALS
VENTUS focuses on the essentials to tackle any challenge. Its efficient thermal solution is encased in a resilient enclosure with a neutral aesthetic, allowing this sleek graphics card to integrate seamlessly into any build.
NVIDIA Blackwell Architecture | The Ultimate Platform for Gamers and Creators
Fifth-Gen Tensor Cores
Max AI performance with FP4 and DLSS 4
New Streaming Multiprocessors
Optimized for neural shaders
Fourth-Gen Ray Tracing Cores
Built for Mega Geometry
AI-Enhanced Graphics and Performance
NVIDIA DLSS 4 with Multi Frame Generation
Game-Winning Responsiveness
NVIDIA Reflex 2 with Frame Warp
True-to-Life Graphics
Full ray tracing with neural rendering
Digital Humans and AI Assistants
NVIDIA ACE
Accelerate Your Creativity
NVIDIA Studio creator tools and technology
Enhance Any Video with AI
NVIDIA Broadcast and ninth-gen NVIDIA Encoder
Performance and Reliability
NVIDIA app with Game Ready and Studio Drivers and Studio Drivers
The Ultimate Gaming Display Technologies
NVIDIA G-SYNC
Features
PC
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 360 W |
| Power Connector | 1x 16-pin |
| Power Supply Wattage | 850 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Weight (Approximate) | 2.39 lb |
| Cooler Type | Fan Cooler |
| Length | 11.9" |
| Product Color | Black |
| Height | 1.9" |
| Width | 4.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 5.0 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 3 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | GDDR7 |
| Bus Width | 256 bit |
| General Information | |
| Brand Name | MSI |
| Manufacturer Website Address | http://www.msi.com |
| Marketing Information | TAKE THE ESSENTIALS VENTUS focuses on the essentials to tackle any challenge. Its efficient thermal solution is encased in a resilient enclosure with a neutral aesthetic, allowing this sleek graphics card to integrate seamlessly into any build. NVIDIA Blackwell Architecture | The Ultimate Platform for Gamers and Creators Fifth-Gen Tensor Cores Max AI performance with FP4 and DLSS 4 New Streaming Multiprocessors Optimized for neural shaders Fourth-Gen Ray Tracing Cores Built for Mega Geometry AI-Enhanced Graphics and Performance NVIDIA DLSS 4 with Multi Frame Generation Game-Winning Responsiveness NVIDIA Reflex 2 with Frame Warp True-to-Life Graphics Full ray tracing with neural rendering Digital Humans and AI Assistants NVIDIA ACE Accelerate Your Creativity NVIDIA Studio creator tools and technology Enhance Any Video with AI NVIDIA Broadcast and ninth-gen NVIDIA Encoder Performance and Reliability NVIDIA app with Game Ready and Studio Drivers and Studio Drivers The Ultimate Gaming Display Technologies NVIDIA G-SYNC |
| Product Type | Graphic Card |
| Product Name | GeForce RTX 5080 16G VENTUS 3X OC BLACK Graphic Card |
| Manufacturer | MSI |
| Manufacturer Part Number | G5080-16V3CB |
| Product Model | G5080-16V3CB |
| Product Line | VENTUS 3X |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Line | GeForce |
| Chipset Series | RTX |
| Chipset Model | RTX 5080 |
| GPU Boost Clock | 2.66 GHz |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| CUDA Cores | 10752 |
| Features |
|
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
Warranty Information