Peavey
Peavey Black Widow 1508-8 SPS Woofer - 500 W RMS - 2000 W PMPO 15088SPSBWx
- SKU:
- 18062540
- MPN:
- 15088spsbwx
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 10:24:01 PM PST
- Stock Update:
- 05/18/2026 10:24:01 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
1508-8 SPS BWXT* Impedance: 8 Ohms
* Power capacity: 2000 W Peak 1000 W Program 500 W Continuous
* Sensitivity: 96.7 dB / 1 W 1 m
* Usable freq. range: 40 Hz - 2 kHz
* Cone: Kevlarr impregnated cellulose
* Voice coil diameter: 4.0-in / 100 mm
* Voice coil material: Aluminum ribbon wire Polyimide-impregnated fiberglass former Nomexr stiffener Solderless diffusion welded OFHC copper leads
* Net weight lb. / kg: 17 lbs. / 7.7 kg
* Znom (ohms) 8
* Revc (ohms) 5.27
* Sd (Square Meters) 0.084
* BL (T/M) 15.37
* Fo (Hz) 41.9
* Vas (liters) 185.9
* Cms (uM/N) 158.5
* Mms (gm) 77.60
* Qms 10.36
* Qes 0.457
* Qts 0.437
* Xmax (mm) 4.7
* Le (mH) 0.42
* SPL (1W 1m) 96.7
* No (%) 2.90%
* Vd (cu. in. / ml) 48.1 / 789
* Pmax (Watts pgm.) 1000
* Disp (cu. in. / ml) 197/ 3229
* 15-in
* Weight Unpacked: 17.50 lb(7.938 kg)
* Weight Packed: 20.37 lb(9.242 kg)
* Width Packed: 21-in (53.34 cm)
* Height Packed: 22"(55.88 cm)
* Depth Packed: 7"(17.78 cm)
Features
Certifications & Standards:
Yes
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
- Directive 2002/96/EC Annex IV (OJ(L)37/38,13.02.03
- EN 50419: 2005
Additional Information:
Driver Size: 15"
Driver Material: Kevlar
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Speaker Depth | 4.97" |
| Weight (Approximate) | 17 lb |
| Speaker Diameter | 15.25" |
| Cutout Diameter | 14" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Peavey |
| Manufacturer Website Address | http://www.peavey.com |
| Marketing Information | The BWX series uses a new cone that is a variation on the existing Kevlar impregnated cones used on all Black Widows. The new cone is stronger and tougher, highly water resistant, and has a specially designed surround - a deep roll accordion design on the 15" , and an innovative asymmetrical-M style on the 12" that improves mid range clarity. The dust cap is also made of the same extremely strong material. |
| Product Type | Woofer |
| Product Name | Black Widow BWX 1508-8 SPS Woofer |
| Manufacturer | Peavey Electronics |
| Manufacturer Part Number | 15088spsbwx |
| Product Model | 1508-8 SPS |
| Product Series | BWX |
| Product Line | Black Widow |
| Technical Information | |
| PMPO Output Power | 2000 W |
| Minimum Frequency Response | 40 Hz |
| Maximum Frequency Response | 2 kHz |
| Impedance | 8 Ohm |
| RMS Output Power | 500 W |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Peavey Black Widow 1508-8 SPS Woofer - 500 W RMS - 2000 W PMPO 15088SPSBWx
$199.99