tp-link
TP-LINK MC210CS - Gigabit SFP to RJ45 Fiber Media Converter - Fiber to Ethernet Converter
- SKU:
- 21231970
- MPN:
- mc210cs_3
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/24/2026 12:17:58 AM PST
- Stock Update:
- 05/24/2026 12:17:58 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The MC210CS is a media converter designed to convert 1000BASE-FX fiber to 1000Base-T copper media or vice versa. Designed under IEEE802.3ab 1000Base-T and IEEE802.3z 1000Base-FX standards, the MC210CS is designed for use with single-mode fiber cable utilizing the SC-Type connector. It works at 1310nm on both transmitting and receiving data.
Package Contents:
- MC210CS Gigabit Ethernet Media Converter
- Power Adapter
- Installation Guide
Features
Package Contents:
Yes
China
- MC210CS Gigabit Ethernet Media Converter
- Power Adapter
- Installation Guide
Additional Information:
- Wavelength: 1310 nm
- Provides switch configuration of Force /Auto transfer mode for FX port
Environmentally Friendly:
Yes
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Power Source | Power Adapter |
| Power Consumption | 1.80 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | External |
| Height | 1.1" |
| Width | 3.7" |
| Depth | 2.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Ports | 2 |
| Number of SC Ports | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | TP-Link |
| Manufacturer Website Address | http://www.tp-link.com/us |
| Marketing Information | The MC210CS is a media converter designed to convert 1000BASE-FX fiber to 1000Base-T copper media or vice versa. Designed under IEEE802.3ab 1000Base-T and IEEE802.3z 1000Base-FX standards, the MC210CS is designed for use with single-mode fiber cable utilizing the SC-Type connector. It works at 1310nm on both transmitting and receiving data. |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Product Name | MC210CS Gigabit Ethernet Media Converter |
| Manufacturer | TP-LINK Technologies Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | MC210CS |
| Product Model | MC210CS |
| Media & Performance | |
| Maximum Distance Supported | 15 km |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Fiber Optic Cable Wavelength | 1310 nm |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
TP-LINK MC210CS - Gigabit SFP to RJ45 Fiber Media Converter - Fiber to Ethernet Converter