1more
1more[r] E1010 Quad Driver In-ear Headphones With Microphone
- SKU:
- 18050539
- MPN:
- e1010
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/08/2023 10:11:52 AM PST
- Stock Update:
- 09/08/2023 10:11:52 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
World's First THX® Certified Headphones
FOUR DRIVERS- Diamond-like carbon dynamic driver (like mini speakers) + 3 balanced armatures (like mini tweeters) deliver unsurpassed dynamic power and definition.
METICULOUS DESIGN- Streamlined aluminum sound chamber with perfected ergonomics ensures exceptional comfort and noise isolation.
INTELLIGENT CONTROLS WITH MICROPHONE- Compatible with Apple® and Android™ devices, you can control volume, change tracks, and make crystal clear calls.
TUNED TO PERFECTION- Expertly tuned by Grammy® winning sound engineer Luca Bignardi for a fully balanced and ultra-realistic soundstage.
DELUXE ACCESSORIES- Luxurious Gift Box, Leather Traveling Case, 9 Ear Tip Sizes, " and Airline Adaptors, Matching Shirt Clip.
FOUR DRIVERS.
FOCUSED CLARITY.
Having FOUR drivers is equivalent to having FOUR speakers in each ear exclusively dedicated to silky highs, detailed mids, and deep bass. Every nuance comes alive like hearing your favorite music for the first time.
Dual Intelligent Controls.
Crystal Clear Calls.
Compatible w/ Apple® and Android™.
A built-in chip automatically identifies your smartphone, tablet, or computer's operating system allowing you to make calls, control volume, and adjust tracks. A superior MEMS microphone delivers exceptional talk quality.
PERFECTED ERGONOMICS
45° oblique angled ear fittings naturally match your ear canals ensuring a secure fit, proper noise isolation, and an intimate sound stage.
BREAK THE SOUND BARRIER
Streamlined aluminum sound chambers with tungsten textured accents flow like a jet engine yet are designed for premium comfort and sonic spaciousness while eliminating ear fatigue.
IT'S ALL IN THE DETAILS
With a high frequency range that extends to 40,000 Hz music takes life with transience, an acoustic quality that creates a soulful sense of realism. From a singer's breath to the shimmer of a cymbal, you will hear musical elements you've never heard before.
Package Contents:
- Quad Driver In-Ear Headphones
- Magnetic Clasping Gift Box
- Leather Traveling Case
- 9 x Ear Tip
- " and Airline Adapters
- Matching Shirt Clip
Features
- Quad Driver In-Ear Headphones
- Magnetic Clasping Gift Box
- Leather Traveling Case
- 9 x Ear Tip
- ?" and Airline Adapters
- Matching Shirt Clip
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | On-cable |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | In-ear |
| Weight (Approximate) | 0.65 oz |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| General Information | |
| Brand Name | 1MORE |
| Manufacturer Website Address | http://usa.1more.com |
| Marketing Information | World's First THX® Certified Headphones FOUR DRIVERS - Diamond-like carbon dynamic driver (like mini speakers) + 3 balanced armatures (like mini tweeters) deliver unsurpassed dynamic power and definition. METICULOUS DESIGN- Streamlined aluminum sound chamber with perfected ergonomics ensures exceptional comfort and noise isolation. INTELLIGENT CONTROLS WITH MICROPHONE - Compatible with Apple® and Android™ devices, you can control volume, change tracks, and make crystal clear calls. TUNED TO PERFECTION - Expertly tuned by Grammy® winning sound engineer Luca Bignardi for a fully balanced and ultra-realistic soundstage. DELUXE ACCESSORIES - Luxurious Gift Box, Leather Traveling Case, 9 Ear Tip Sizes, ?" and Airline Adaptors, Matching Shirt Clip. FOUR DRIVERS. FOCUSED CLARITY. Having FOUR drivers is equivalent to having FOUR speakers in each ear exclusively dedicated to silky highs, detailed mids, and deep bass. Every nuance comes alive like hearing your favorite music for the first time. Dual Intelligent Controls. Crystal Clear Calls. Compatible w/ Apple® and Android™. A built-in chip automatically identifies your smartphone, tablet, or computer's operating system allowing you to make calls, control volume, and adjust tracks. A superior MEMS microphone delivers exceptional talk quality. PERFECTED ERGONOMICS 45° oblique angled ear fittings naturally match your ear canals ensuring a secure fit, proper noise isolation, and an intimate sound stage. BREAK THE SOUND BARRIER Streamlined aluminum sound chambers with tungsten textured accents flow like a jet engine yet are designed for premium comfort and sonic spaciousness while eliminating ear fatigue. IT'S ALL IN THE DETAILS With a high frequency range that extends to 40,000 Hz music takes life with transience, an acoustic quality that creates a soulful sense of realism. From a singer's breath to the shimmer of a cymbal, you will hear musical elements you've never heard before. |
| Product Type | Earset |
| Product Name | Quad Driver In-Ear Headphones |
| Manufacturer | 1MORE USA, Inc |
| Manufacturer Part Number | E1010 |
| Product Line | Quad Driver |
| Earpiece | |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Earbud |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 40 kHz |
| Connector Plating | Gold Plated |
| Cable Length | 4.10 ft |
| Sound Mode | Stereo |
| Impedance | 32 Ohm |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information