3dconnexion
3Dconnexion CadMouse Pad Compact (3dx-700068)
- SKU:
- 18273937
- MPN:
- 3dx-700068
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/25/2026 03:30:05 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 | and pay only $28.42 each 28.42 |
| Buy 4 | and pay only $27.19 each 27.19 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $25.78 each 25.78 |
| Buy 10 - 39 | and pay only $24.29 each 24.29 |
| Buy 40 or above | and pay only $23.16 each 23.16 |
- Stock Update:
- 05/25/2026 03:30:05 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Now available in a compact version - CadMouse Pad provides the ideal balance between speed and control thanks to its high-quality micro-textured coating. Tailor made for the 3Dconnexion CadMouse it enables effortless precise mouse movement thanks to a perfect equilibrium between static and kinetic friction. That means your mouse moves exactly how you mean it to every timeFeatures
Application/Usage:
Mouse
Mouse
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Silicone |
| Weight (Approximate) | 4.23 oz |
| Length | 9.84" |
| Width | 9.84" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | 3Dconnexion |
| Manufacturer Website Address | http://www.3dconnexion.com |
| Marketing Information | The CadMouse Pad Compact is ideal for mobile workplaces or setups with limited space. More from the Manufacturer |
| Product Type | Mouse Pad |
| Product Name | CadMouse Pad Compact |
| Manufacturer | 3Dconnexion |
| Manufacturer Part Number | 3DX-700068 |
| Product Information | |
| Durability | Anti-slip |
| Features | Compact |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
3Dconnexion CadMouse Pad Compact (3dx-700068)
$31.41