3m
Avery® Economy View 3 Ring Binder, 1" Round Rings, 1 Black Binder [05761] (3m-5761)
- SKU:
- 18114262
- MPN:
- 3m-5761
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, MO, PA, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/02/2026 04:52:17 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $27.63 each 27.63 |
| Buy 3 | and pay only $25.32 each 25.32 |
| Buy 4 | and pay only $24.45 each 24.45 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $23.93 each 23.93 |
| Buy 10 or above | and pay only $22.24 each 22.24 |
- Stock Update:
- 04/02/2026 04:52:17 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
3M Conditioning Brush (05761) for Cleaning Wool Compounding and Polishing Pads- REMOVES RESIDUE FROM BUFFING PADS An excellent tool to keep buffing pads free of dried compound and finishing material
- FASTER BETTER GELCOAT AND PAINT FINISHING Removes residue that can build up on pads and scratch paint or gelcoat finish
- CONDITIONS FOR LONGER PAD LIFE Allows you to restore your conditioned pads and save them for later
- USE ON WOOL PADS - Stiff short bristles remove dried compound and polish much more gently than other tools can also be used on foam compounding pads
- COMFORTABLE AND EASY TO USE Angled design allows for effortless grip while keeping bristles well-positioned
- Brand: 3M
- Model: 3M Conditioning Brush
- Item Weight: 4 ounces
- Product Dimensions: 12 x 8.7 x 8.7 inches
- Item model number: 05761
- Manufacturer Part Number: 05761
The 3M Conditioning Brush helps you get the most use out of your single- or double-sided buffing pads during paint or gelcoat finishing This buffing pad conditioning brush removes the dried compound or polish that can build up on foam compounding pads and all wool buffing and polishing pads keeping them clean and effective The brush features short bristles that penetrate gently into wool removing dried compound and polishing material that can dull the pad and even scratch the finish on your boat car truck or RV You can use this brush to keep wool pads or foam compounding pads residue-free following short breaks in gelcoat or paint finishing You can also store the conditioned pads so you can reuse them later allowing for more uses per pad The brush is angled for a secure grip thats comfortable yet keeps the bristles positioned for maximum pad cleaning and conditioning
Features
No
Post-consumer-waste%:
0%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
Mexico
Recycled Content:
41%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Material | Polypropylene |
| General Information | |
| Brand Name | Avery® |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Marketing Information | Keep your documents organized and easy to access with this 1-inch Avery(R) Standard View Binder designed for light workloads and occasional use. This three-ring binder features a 1.4-inch wide spine and 1-inch round rings rings that hold up to 175 sheets of standard 8.5" x 11" paper. It also accommodates sheet protectors and dividers, making the loose leaf binder a smart choice for storing projects, reports, presentations, reference materials and more neatly in place. Plus, the clear view covers on the front, back, and spine allow quick customization so you can personalize your binder and identify contents at a glance. Inside, two clear binder pockets provide extra space for handouts, notes, or loose pages. Made from nonstick, PVC-free material, the pockets help prevent ink transfer while keeping papers clean, smooth, and easy to retrieve. Back-mounted rings allow pages to lie flat and turn smoothly, offering a more comfortable way to review notes or flip through materials. Finished with a deep-textured material, this binder delivers a polished, professional look suitable for the office, school, or home. Lightweight and practical, these Avery(R) binders offer the essential features you need to keep papers tidy, whether for short-term projects or everyday organization. Pair it with Avery dividers, sheet protectors, and other binder accessories to create a complete organization system that keeps every detail in place and easy to access, project after project. More from the Manufacturer |
| Product Type | Ring Binder |
| Product Name | Standard View Binder, 1" Round Rings, Black Binder (05761) |
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 05761 |
| Product Line | Economy View |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Information | |
| Sheet Capacity | 175 |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Total Number of Pockets | 2 |
| Ring Size | 1" |
| Spine Size | 1 2/5" |
| Binder Capacity | 1" |
| Fastener Location | Back-mounted |
| Fastener Type | Round Ring |
| Features |
|
| Number of Rings | 3 |
| Sheet Standard | Letter |
| Pocket Location | Internal |
| Binder Style | View |
Warranty Information