4xem
4xem 4X8KW003 8k Hdmi2.1 High Speed 49gbps Cabl Switch 2in 1out 8k 60hz 4k 120hz
- SKU:
- 18995491
- MPN:
- 4x8kw003
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
4XEM's 8K 2-port HDMI switch offers manually controlled video switching at 8K, 5K or 4K quality resolution. Able to function in two distinct modes, this switch can either connect two devices to a monitor or one device to two monitors (simultaneous video output is not supported). Regardless of function the video quality will remain at the desired high-quality resolution. Set-up is very intuitive plug and play designed for quick video access, coupled with its portable design this switch can be used transferred as needed. Boost your HDMI video resolutions easily with 4XEM's 8K HDMI switch.
Problem it solves: Offering 8K, 5K, and 4K video quality and switch between displays or devices, 4XEM's 8K 2-port HDMI Switch is a great addition to any workstation.
Package Contents:
- 8K 2-port HDMI Switch
- 1 x Micro-USB Power Cable
Features
- 8K 2-port HDMI Switch
- 1 x Micro-USB Power Cable
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Aluminum |
| Weight (Approximate) | 1.55 oz |
| Length | 2.1" |
| Product Color | Black |
| Height | 0.5" |
| Width | 2.8" |
| Material Details | Aluminum - Shell |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | 4XEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.4xem.com |
| Marketing Information | 4XEM's 8K 2-port HDMI switch offers manually controlled video switching at 8K, 5K or 4K quality resolution. Able to function in two distinct modes, this switch can either connect two devices to a monitor or one device to two monitors (simultaneous video output is not supported). Regardless of function the video quality will remain at the desired high-quality resolution. Set-up is very intuitive plug and play designed for quick video access, coupled with its portable design this switch can be used transferred as needed. Boost your HDMI video resolutions easily with 4XEM's 8K HDMI switch. Problem it solves: Offering 8K, 5K, and 4K video quality and switch between displays or devices, 4XEM's 8K 2-port HDMI Switch is a great addition to any workstation. More from the Manufacturer |
| Product Type | A/V Adapter |
| Product Name | 8K 2-Port HDMI Switch |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Manufacturer Part Number | 4X8KW003 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector on Second End Details | 1 x Micro USB - Female |
| Connector on First End Details | 3 x HDMI 2.1 Digital Audio/Video - Female |
| Connector Type on First End | HDMI 2.1 Digital Audio/Video - Female |
| Connector Type on Second End | Micro USB - Female |
| Features |
|
| Adapter Type | HDMI/Micro USB |
| Maximum Resolution Supported | 7680 x 4320 |
Warranty Information