4xem
4xem 4XAP051A 8in Displayport Male To Hdmi Cabl Female Adapter 8k 60hz And 4k 120hz
- SKU:
- 18963594
- MPN:
- 4xap051a
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
4XEM's DisplayPort to HDMI adapter is as ideal tool to connect your DisplayPort device to your HDMI display while maintaining stunning 8K quality video resolution. This unidirectional adaptor (only DisplayPort to HDMI functionality) supports 8K@30Hz and 4K@120Hz to offer you the clearest, sharpest image your displays can offer. Compatible with a variety of DisplayPort devices, such as computer monitors, laptops, graphic cards this cable can work within a multitude of set-ups. With a portable design you can take this adaptor wherever you need it to go. Upgrade your DisplayPort to HDMI set-ups with fantastic 8K visual resolution.Problem it solves: Connect your DisplayPort video source to your HDMI display with high quality 8K video resolution.
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.09 lb |
| Product Color |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | 4XEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.4xem.com |
| Marketing Information | 4XEM's DisplayPort to HDMI adapter is as ideal tool to connect your DisplayPort device to your HDMI display while maintaining stunning 8K quality video resolution. This unidirectional adaptor (only DisplayPort to HDMI functionality) supports 8K@30Hz and 4K@120Hz to offer you the clearest, sharpest image your displays can offer. Compatible with a variety of DisplayPort devices, such as computer monitors, laptops, graphic cards this cable can work within a multitude of set-ups. With a portable design you can take this adaptor wherever you need it to go. Upgrade your DisplayPort to HDMI set-ups with fantastic 8K visual resolution. Problem it solves: Connect your DisplayPort video source to your HDMI display with high quality 8K video resolution. More from the Manufacturer |
| Product Type | A/V Cable |
| Product Name | 8K DisplayPort to HDMI Adaptor |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Manufacturer Part Number | 4XAP051A |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector on Second End Details | 1 x HDMI 2.1 Digital Audio/Video - Female |
| Data Transfer Rate | 32.4 Gbit/s |
| Supported Resolution | 7680 x 4320 |
| Cable Type | DisplayPort/HDMI |
| Connector on First End Details | 1 x DisplayPort 1.4a Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.4a Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI 2.1 Digital Audio/Video - Female |
| Features |
|
| Device Supported |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
4xem 4XAP051A 8in Displayport Male To Hdmi Cabl Female Adapter 8k 60hz And 4k 120hz