4xem
4XEM 15FT Active DisplayPort to HDMI Cable supports 4K @ 60Hz 4XDPHDMI15FTA4K
- SKU:
- 18826677
- MPN:
- 4xdphdmi15fta4k
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/31/2026 03:25:45 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $42.51 each 42.51 |
| Buy 3 | and pay only $40.02 each 40.02 |
| Buy 4 | and pay only $37.73 each 37.73 |
| Buy 5 - 6 | and pay only $36.99 each 36.99 |
| Buy 7 or above | and pay only $36.20 each 36.2 |
- Stock Update:
- 03/31/2026 03:25:45 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This 15FT Active DisplayPort to HDMI cable lets you output HDI video and audio from a DP device, with support for Ultra HD 4K at 60Hz.
The adapter lets you harness the video capabilities that are built into your DisplayPort connection, to deliver the astonishing quality of UHD to your 4K 60Hz display. This makes it easier for you to multitask while using multiple monitors to work on resource-demanding applications.
Unlike many 4K DisplayPort to HDMI adapters that only support a 30Hz refresh rate, this adapter works with HDMI 2.0 displays. Support for HDMI 2.0 means this adapter can support bandwidth up to 18Gbps.
Designed as an "Active" cable, the cable has an internal processor and can draw power from either a separate power supply or the connected device.
Problem it solves: Showcase high quality HDMI video and audio to DP devices with 4XEM's 15FT Active DisplayPort to HDMI cable.
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.49 lb |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | 4XEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.4xem.com |
| Marketing Information | This 15FT Active DisplayPort to HDMI cable lets you output HDI video and audio from a DP device, with support for Ultra HD 4K at 60Hz. The adapter lets you harness the video capabilities that are built into your DisplayPort connection, to deliver the astonishing quality of UHD to your 4K 60Hz display. This makes it easier for you to multitask while using multiple monitors to work on resource-demanding applications. Unlike many 4K DisplayPort to HDMI adapters that only support a 30Hz refresh rate, this adapter works with HDMI 2.0 displays. Support for HDMI 2.0 means this adapter can support bandwidth up to 18Gbps. Designed as an "Active" cable, the cable has an internal processor and can draw power from either a separate power supply or the connected device. Problem it solves: Showcase high quality HDMI video and audio to DP devices with 4XEM's 15FT Active DisplayPort to HDMI cable. More from the Manufacturer |
| Product Type | A/V Cable |
| Product Name | 15FT Active DisplayPort to HDMI Cable supports 4K @ 60Hz |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Manufacturer Part Number | 4XDPHDMI15FTA4K |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Data Transfer Rate | 32.4 Gbit/s |
| Cable Type | DisplayPort/HDMI |
| Connector on First End Details | 1 x DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Connector on Second End Details | 1 x HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Supported Resolution | 4096 x 2160 |
| Connector Type on First End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Cable Length | 15 ft |
| Jacket Type | CMG |
| Features |
|
Warranty Information