4xem
4XEM 6FT Active DisplayPort to HDMI Cable supports 4K @ 60Hz 4XDPHDMI6FTA4K
- SKU:
- 18853804
- MPN:
- 4xdphdmi6fta4k
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/18/2026 09:20:51 AM PST
- Stock Update:
- 03/18/2026 09:20:51 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This 6FT Active DisplayPort to HDMI cable lets you output HDI video and audio from a DP device, with support for Ultra HD 4K at 60Hz.
The adapter lets you harness the video capabilities that are built into your DisplayPort connection, to deliver the astonishing quality of UHD to your 4K 60Hz display. This makes it easier for you to multitask while using multiple monitors to work on resource-demanding applications.
Unlike many 4K DisplayPort to HDMI adapters that only support a 30Hz refresh rate, this adapter works with HDMI 2.0 displays. Support for HDMI 2.0 means this adapter can support bandwidth up to 18Gbps.
Designed as an "Active" cable, the cable has an internal processor and can draw power from either a separate power supply or the connected device.
Problem it solves: Showcase high quality HDMI video and audio to DP devices with 4XEM's 6FT Active DisplayPort to HDMI cable.
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.22 lb |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | 4XEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.4xem.com |
| Marketing Information | This 6FT Active DisplayPort to HDMI cable lets you output HDI video and audio from a DP device, with support for Ultra HD 4K at 60Hz. The adapter lets you harness the video capabilities that are built into your DisplayPort connection, to deliver the astonishing quality of UHD to your 4K 60Hz display. This makes it easier for you to multitask while using multiple monitors to work on resource-demanding applications. Unlike many 4K DisplayPort to HDMI adapters that only support a 30Hz refresh rate, this adapter works with HDMI 2.0 displays. Support for HDMI 2.0 means this adapter can support bandwidth up to 18Gbps. Designed as an "Active" cable, the cable has an internal processor and can draw power from either a separate power supply or the connected device. Problem it solves: Showcase high quality HDMI video and audio to DP devices with 4XEM's 6FT Active DisplayPort to HDMI cable. More from the Manufacturer |
| Product Type | A/V Cable |
| Product Name | 6FT Active DisplayPort to HDMI Cable supports 4K @ 60Hz |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Manufacturer Part Number | 4XDPHDMI6FTA4K |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Data Transfer Rate | 32.4 Gbit/s |
| Cable Type | DisplayPort/HDMI |
| Connector on First End Details | 1 x DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Connector on Second End Details | 1 x HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Supported Resolution | 4096 x 2160 |
| Connector Type on First End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI 2.0 Digital Audio/Video - Male |
| Cable Length | 6 ft |
| Jacket Type | CMG |
| Features |
|
Warranty Information