4xem
4xem 4XHB03 6 In 1 Out Type C Hdmi 2xusb3.0cabl Tf+sd+pd Charge 4k/30hz +pd 100w
- SKU:
- 18963530
- MPN:
- 4xhb03
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Connectivity has never been easier with 4XEM's 8-in 1-out Type-C to HDMI/USB 3.0/SD and USB-C adapter with Power Delivery. More easily understood as a multi-port adaptor, this device is an ideal solution to any problem revolving around needing to expand a work or home tech station. 6 unique ports, including HDMI, SD card reader and other USB ports, this one device can itself create an impressive workstation. Supporting 4K video resolution as well as Power Delivery and PD pass through (up to 100W) this adaptor can also upgrade a station to be more efficient. Simple plug and play technology means your station will not be down for a long set- up time. Upgrade and solve your connectivity problems with 4XEM.Problem it solves:Extend your connections quickly and efficiently with 4XEM's 6-in 1-out data and display adapter.
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.90 oz |
| Product Color | Gray |
| Height | 0.47" |
| Color Family | Gray |
| Width | 1.24" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| USB Type-C Detail | 1x USB Type C port (for Power Delivery only) |
| HDMI Version | 1.4 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Host Interface | USB 3.1 (Gen 1) Type C |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| General Information | |
| Brand Name | 4XEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.4xem.com |
| Marketing Information | Connectivity has never been easier with 4XEM's 6-in 1-out Type-C to HDMI/USB 3.0/SD and USB-C adapter with Power Delivery. More easily understood as a multi-port adaptor, this device is an ideal solution to any problem revolving around needing to expand a work or home tech station. 6 unique ports, including HDMI, SD card reader and other USB ports, this one device can itself create an impressive workstation. Supporting 4K video resolution as well as Power Delivery and PD pass through (up to 100W) this adaptor can also upgrade a station to be more efficient. Simple plug and play technology means your station will not be down for a long set- up time. Upgrade and solve your connectivity problems with 4XEM. Problem it solves: Extend your connections quickly and efficiently with 4XEM's 6-in 1-out data and display adapter. More from the Manufacturer |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | Docking Station |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Manufacturer Part Number | 4XHB03 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Device Supported | Notebook |
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported |
|
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
4xem 4XHB03 6 In 1 Out Type C Hdmi 2xusb3.0cabl Tf+sd+pd Charge 4k/30hz +pd 100w