4xem
4xem 4XMAGCHARGERPWR Magsafe Charger 20w Usb C Powerpwr Adapter
- SKU:
- 18537850
- MPN:
- 4xmagchargerpwr
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
4XEM's MagSafe charger would not be complete without our 20W USB-C MagSafe power adapter. Offering 20 watts of power, this adapter gives the perfect amount of juice to keep your devices charged. Additionally, with the USB-C port found with this power adapter, it is compatible with a variety of other USB-C cables and devices but offers the best connection with the wireless MagSage. Keep your wireless charging fully juiced with 4XEM's 20W USB-C MagSafe Charger.Problem it solves: 4XEM's 20W USB-C MagSafe Adapter is an ideal partner for 4XEM's wireless MageSafe charger while also being compatible with other USB-C cables and devices.
Specs
| Power Description | |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Maximum Output Power | 25 W |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.12 oz |
| Product Color | White |
| Height | 1.1" |
| Width | 1.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | 4XEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.4xem.com |
| Marketing Information | 4XEM's MagSafe charger would not be complete without our 25W USB-C MagSafe power adapter. Offering 25 watts of power, this adapter gives the perfect amount of juice to keep your devices charged. Additionally, with the USB-C port found with this power adapter, it is compatible with a variety of other USB-C cables and devices, such as the new iPhone 15, and 15 Plus as well as the advanced iPhone 15 Pro and Pro Max but offers the best connection with the wireless MagSage. Keep your wireless charging fully juiced with 4XEM's 25W USB-C MagSafe Charger. Problem it solves: 4XEM's 25W USB-C MagSafe Adapter is an ideal partner for 4XEM's wireless MageSafe charger while also being compatible with other USB-C cables and devices. |
| Product Type | AC Adapter |
| Product Name | 25W USB-C MagSafe Charger |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Manufacturer Part Number | 4XMAGCHARGERPWR |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
4xem 4XMAGCHARGERPWR Magsafe Charger 20w Usb C Powerpwr Adapter