4xem
4xem 4XMST13 3 Port Usb-c To Hdmi Adap Mst Hub - 4k 30hz Aluminum-shell
- SKU:
- 18963698
- MPN:
- 4xmst13
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Need more monitors connected but don't have the ports? 4XEM's 3-Port USB-C to HDMI and VGA Multi-Monitor Hub is a premier solution for that problem. This device offers the ability to increase your productivity by utilizing up to two separate screens in conjunction with your main device. Connect, up to, two HDMI monitors and one VGA monitor to your device to expand your work or play station to new heights. Supporting the ability to mirror and extend displays you also can adjust the displays as you see find. Such display applications can include spanning spreadsheets over monitors, panoramic viewing, and editing audio and video clips to name a few. Powered by its USB-C connection this device does not require an additional power source. Spread out your displays and working capabilities with 4XEM's multi-monitor hubs.
Problem it solves: Connect three devices to your USB-C enabled display easily with one convenient device.
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Aluminum |
| Weight (Approximate) | 1.69 oz |
| Length | 9.1" |
| Product Color | Gray |
| Height | 0.7" |
| Width | 1.9" |
| Material Details | Aluminium - Shell |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | 4XEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.4xem.com |
| Marketing Information | Introducing our latest innovation - the 3-Port USB-C to HDMI and VGA Multi-Monitor Hub! This compact and powerful video adapter hub is the ultimate solution for anyone who needs to connect multiple devices to their monitor or TV. Whether you're using a laptop, tablet, or smartphone, this hub has you covered. And with its HDMI and VGA ports, you can easily connect to any modern display and enjoy crystal-clear graphics, and resolutions. The 3-Port USB Type C to HDMI and VGA Multi-Monitor Hub is perfect for business professionals, gamers, students, and anyone who wants to expand their display capabilities. Whether you're working on a presentation, streaming your favorite TV show, or playing the latest video game, this hub will enhance your experience and make everything look better than ever before. And with its sleek and stylish design, this hub is not only functional but also looks great on any desk or workspace. It's lightweight and portable, so you can take it with you wherever you go, and it's easy to set up and use - no complicated software or drivers required. So why wait? Upgrade your display capabilities today with the 3-Port USB C to HDMI and VGA Multi-Monitor Hub and enjoy the ultimate in connectivity and convenience! More from the Manufacturer |
| Product Type | A/V Adapter |
| Product Name | 3-Port USB-C to HDMI and VGA Multi-Monitor Hub |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Manufacturer Part Number | 4XMST13 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector on Second End Details |
|
| Connector on First End Details | 1 x USB Type C - Male |
| Connector Type on First End | USB Type C - Male |
| Connector Type on Second End |
|
| Features | USB- Power Delivery (USB PD) |
| Cable Length | 3.83" |
| Adapter Type | USB-C/VGA/HDMI |
| Maximum Resolution Supported | 3840 x 2160 |
Warranty Information