4xem
4xem 4XPOWER6USB 6port 50w 10amp Usb-a Charger Pwr Wall Charger Black
- SKU:
- 18212344
- MPN:
- 4xpower6usb
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/24/2026 03:59:40 AM PST
- Stock Update:
- 03/24/2026 03:59:40 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
4XEM 6-Port USB Charger4XEM's 6-Port Charger provides 6 USB ports to simultaneously charge up to 6 devices. Any USB-charged device is compatible with this charger; Tablets, Speakers, Smartphones, iPad, iPhone, GPS, and many more. The compact design makes this device ideal for traveling outside of the home. At only 6 ounces this device is easy to carry and fits nicely within most pockets and travel bags, allowing for accessible charging at any location or occasion. In the home its 5-foot cable allows this charger to conveniently fit into any pre-existing charging station or device heavy location.
Package Contents:
- 6-Port USB Charger
- 1 x Power Cord (NA)
Features
Package Contents:
China
- 6-Port USB Charger
- 1 x Power Cord (NA)
Additional Information:
- Non-Polarized NEMA 1-15P to Non-Polarized IEC 320 C7
Environmental:
- Operating Tempature: 0 to 40°C (32 to 104°F)
- Storage Temperature: -20 to 80°C (-4 to 176°F)
- Humidity: 5% to 90% (non-condensing)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Output Current | 10 A |
| Maximum Output Power | 50 W |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage | 5 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 7.83 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 2.8" |
| Width | 1.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | 4XEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.4xem.com |
| Marketing Information | 4XEM's 6-Port Charger provides 6 USB ports to simultaneously charge up to 6 devices. Any USB-charged device is compatible with this charger; Tablets, Speakers, Smartphones, iPad, iPhone, GPS, and many more. The compact design makes this device ideal for traveling outside of the home. At only 6 ounces this device is easy to carry and fits nicely within most pockets and travel bags, allowing for accessible charging at any location or occasion. In the home its 5-foot cable allows this charger to conveniently fit into any pre-existing charging station or device heavy location. More from the Manufacturer |
| Product Type | AC Adapter |
| Product Name | 6-Port USB Charger |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Manufacturer Part Number | 4XPOWER6USB |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Device Supported |
|
| Universal Adapter | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
4xem 4XPOWER6USB 6port 50w 10amp Usb-a Charger Pwr Wall Charger Black