4xem
4xem 4XSMARTPWR8 8 Port Smart Power Usb Home Pwr Charger White
- SKU:
- 18212349
- MPN:
- 4xsmartpwr8
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
40W 8-Port USB Desktop Charger4XEM's 40W 8-Port Charger provides 8 USB ports to charge 8 different devices at once. Equipped with an LED display you will be able to keep track of the status of each device's charge simply and in real time. The detachable power cable allows this charger to move where you move. The charger is lightweight enough for travel and compact enough to fit multiple different device heavy set-ups. Any USB charged device is compatible; enjoy charging your iPad right next to your Bluetooth speaker or Android device. Get back to full charge fast with 4XEM's 40W 8-Port Charger.
Package Contents:
- 40W 8-Port USB Desktop Charger
- 1 x Power Cord (NA)
Features
Package Contents:
China
- 40W 8-Port USB Desktop Charger
- 1 x Power Cord (NA)
Additional Information:
- Non-Polarized NEMA 1-15P to Non-Polarized IEC 320 C7
Environmental:
- Operating Temperature: 0 to 40°C (32 to 104°F)
- Storage Temperature: -20 to 80°C (-4 to 176°F)
- Humidity: 5% to 90% (non-condensing)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Output Current | 8 A |
| Maximum Output Power | 40 W |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage | 5 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 9.52 oz |
| Product Color | White |
| Height | 2" |
| Width | 5.4" |
| Depth | 3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | 4XEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.4xem.com |
| Marketing Information | 40W 8-Port USB Desktop Charger 4XEM's 40W 8-Port Charger provides 8 USB ports to charge 8 different devices at once. Equipped with an LED display you will be able to keep track of the status of each device's charge simply and in real time. The detachable power cable allows this charger to move where you move. The charger is lightweight enough for travel and compact enough to fit multiple different device heavy set-ups. Any USB charged device is compatible; enjoy charging your iPad right next to your Bluetooth speaker or Android device. Get back to full charge fast with 4XEM's 40W 8-Port Charger. More from the Manufacturer |
| Product Type | AC Adapter |
| Product Name | 40W 8-Port USB Desktop Charger |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Manufacturer Part Number | 4XSMARTPWR8 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Device Supported |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
4xem 4XSMARTPWR8 8 Port Smart Power Usb Home Pwr Charger White