4xem
4xem 4XTPC090C Usb Type C Bi-directiona Cabl L Switch W/ 100w Charge Capacity
- SKU:
- 18963626
- MPN:
- 4xtpc090c
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
4XEM's USB-C Bi-directional switch offers manually controlled video switching at 8K, or 4K quality resolution. Set-up is very intuitive, plug and play format designed for quick video access as soon as cabled are connected. The switch has two primary functions. It can connect two sources to one display or one source to two displays (simultaneous display not supported).
Compatible with a whole host of USB-C enabled devices, such as modern laptops (ChromeBook), mobile phones (Samsung Galaxies), and computer towers this switch can connect an impressive work or game station to one display.
In addition to the video offerings of this switch, it also comes equipped with 100 watts or power delivery charging. The power delivery offer -fast charging while you are streaming video from your device to your display. Charge and switch between USB-C video sources easily with 4XEM's USB-C Bi-directional switch.
Problem it solves: Easily shift between two display sources in 8K while also charging your devices in one versatile Bi-directional switch.
Package Contents:
- USB-C Bi-Directional Switch with 100W Charge Capacity
- 1 x Micro-USB Power Cable
Features
- USB-C Bi-Directional Switch with 100W Charge Capacity
- 1 x Micro-USB Power Cable
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Aluminum |
| Weight (Approximate) | 2.89 oz |
| Length | 2.1" |
| Product Color | Black |
| Height | 0.5" |
| Width | 2.8" |
| Material Details | Aluminum - Shell |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | 4XEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.4xem.com |
| Marketing Information | 4XEM's USB-C Bi-directional switch offers manually controlled video switching at 8K, or 4K quality resolution. Set-up is very intuitive, plug and play format designed for quick video access as soon as cabled are connected. The switch has two primary functions. It can connect two sources to one display or one source to two displays (simultaneous display not supported). Compatible with a whole host of USB-C enabled devices, such as modern laptops (ChromeBook), mobile phones (Samsung Galaxies), and computer towers this switch can connect an impressive work or game station to one display. In addition to the video offerings of this switch, it also comes equipped with 100 watts or power delivery charging. The power delivery offer lightning-fast charging while you are streaming video from your device to your display. Charge and switch between USB-C video sources easily with 4XEM's USB-C Bi-directional switch. Problem it solves: Easily shift between two display sources in 8K while also charging your devices in one versatile Bi-directional switch. More from the Manufacturer |
| Product Type | Data Transfer Adapter |
| Product Name | USB-C Bi-Directional Switch with 100W Charge Capacity |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Manufacturer Part Number | 4XTPC090C |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector on Second End Details | 2 x USB Type C - Female |
| Connector on First End Details |
|
| Connector Type on First End | USB Type C - Male |
| Connector Type on Second End |
|
| Features |
|
| Adapter Type | USB-C |
| Maximum Resolution Supported | 7680 x 4320 |
Warranty Information