4xem
4xem 4XUG69DK1 Usb-c Dual 4k Ultra Hd Multi- Adap Display Universal Docking Station
- SKU:
- 18212517
- MPN:
- 4xug69dk1
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
4XEM's 4K Ultra HD Docking Station is an ideal device for recreational or business-related multiple screen set-ups. The new USB Type-C connector works seamlessly with this Ultra HD 4K Universal Docking Station. The Dock can connect to any host with Standard A or Type C connectors providing a fully backward-compatible and future-proof docking solution. It also, allows you to connect up to two additional monitors and eleven accessories through a single USB cable. Compatibility with Windows 10, 8.1 and 7 or Apple Mac OS means this dock can fit into any preferred configuration.
Package Contents:
- USB-C 4K Ultra HD Multi-Display Universal Docking Station
- 1 x USB 3.0 C to C Cable
- 1 x USB 3.0 A to C Cable
- 1 x User Manual
- 1 x Software Installation CD
- 1 x DC 20V Power Adapter (46" fixed output cable)
Features
Package Contents:
Yes
China
- USB-C 4K Ultra HD Multi-Display Universal Docking Station
- 1 x USB 3.0 C to C Cable
- 1 x USB 3.0 A to C Cable
- 1 x User Manual
- 1 x Software Installation CD
- 1 x DC 20V Power Adapter (46" fixed output cable)
Kensington Security Slot:
Yes
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Power Source Type | Power Adapter |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 11.92 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 1.10" |
| Color Family | Black |
| Width | 8.78" |
| Depth | 3.31" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Audio Line Out | Yes |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| DisplayPort Version | 1.2++ |
| Number of USB 3.0 Ports | 6 |
| USB Type-C | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI Version | 2 |
| Host Interface | USB 3.1 (Gen 1) Type C |
| DisplayPort | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | 4XEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.4xem.com |
| Marketing Information | Introducing the professional grade USB-C 4K Ultra HD Multi-Display Universal Docking Station, the ultimate solution for expanding your workstation and increasing productivity. With this dock, you can connect to two high resolution 4K displays with the two DisplayPort 1.2 ports and two HDMI 2.0 ports, giving you the ability to multitask and work with multiple applications at once. The dock also features six USB 3.0 Type-A ports, providing ample connectivity options for all your peripherals such as keyboard, mouse, and external hard drives. Additionally, the dock has a RJ-45 Gigabit port, allowing for a wired internet connection for stable and fast internet access. The dock also has a 3-pole microphone audio in jack and a 3-pole speaker or headphone audio jack, providing audio in and out support for your work or entertainment. Upgrade your workspace and take your productivity to the next level with the USB-C 4K Ultra HD Multi-Display Universal Docking Station. Order yours today! Benefits: 4K Ultra HD Multi-Display support: The USB-C 4K Ultra HD Multi-Display Universal Docking Station supports resolutions of up to 4K on two displays, allowing for seamless multitasking and improved productivity. DisplayPort 1.2 and HDMI 2.0 ports: The dock has two DisplayPort 1.2 ports and two HDMI 2.0 ports, allowing for the connection of multiple displays with high resolution and refresh rate. USB 3.0 Type-A ports: The dock has six USB 3.0 Type-A ports, providing ample connectivity options for peripherals such as keyboards, mice, and external hard drives. RJ-45 Gigabit port: The dock has an RJ-45 Gigabit port, allowing for a wired internet connection for stable and fast internet access. Audio in and out support: The dock has a 3 pole microphone audio in jack and a 3 pole speaker or headphone audio jack, providing audio in and out support for your work or entertainment. USB-C compatibility: The dock is compatible with USB-C devices, allowing for easy and fast connection. More from the Manufacturer |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | USB-C 4K Ultra HD Multi-Display Universal Docking Station |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Manufacturer Part Number | 4XUG69DK1 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen Mode Supported |
|
| Supported Resolutions |
|
| Device Supported |
|
| Memory Card Reader | No |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
4xem 4XUG69DK1 Usb-c Dual 4k Ultra Hd Multi- Adap Display Universal Docking Station