4xem
4XEM 6-in-1 4 HDMI port USB-C Dock 4XUSBCHUB09
- SKU:
- 18215090
- MPN:
- 4xusbchub09
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/09/2026 12:10:41 PM PST
- Stock Update:
- 03/09/2026 12:10:41 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
4XEM's USB-C Docks are designed to improve the capabilities of your single monitor displays and laptops. 4XEM's 6-in-1 4 HDMI port USB-C Dock offers a unique opportunity to vastly expand your display capabilities. Fitted with 4 HDMI ports, capable of supporting 4K video resolution, this 6-in-1 device can connect a whole host of displays into one comprehensive network. Either connect one display to two or use this device to serve as a hub to multiple displays and device. Additionally, fitted with USB-A and USB-C ports this device is also able to charge and transfer data through USB enabled device.Problem it solves: Create a comprehensive hub for 4 HDMI enabled devices or expand your laptop or single monitor displays swiftly with 4XEM's 6-in-1 4 HDMI Port USB-C Dock.
Package Contents:
- 6-in-1 4 HDMI Port USB-C Dock
- 1 x USB Type-C to Type-C Cable
Features
Package Contents:
OS Compatibility:
- 6-in-1 4 HDMI Port USB-C Dock
- 1 x USB Type-C to Type-C Cable
Additional Information:
- Fast-Charge Port(s): No
- Industry Standards: HDMI 1.4
- Power Delivery - PD 2.0
- Chipset ID: Algoltek - AG9311
- Lontium Semiconductor - LT86104SX
- Host Connector Type: Detachable Cable
- Power Source: Bus Powered
- Power Delivery: Pd Pass-Through - Max 100W
- Material: Aluminum
- Cable Length: 38.27 in [972 mm]
- Operating Temperature: 0°C to 55°C (32°F to 131°F)
- Storage Temperature: -10°C to 70°C (14°F to 158°F)
- Humidty: 40~50% RH
- Package Length: 0.73 in [18.5 mm]
Compatibility:
OS Compatibility:
- Windows® 10
- Mac OS® 11
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.81 oz |
| Length | 2.2" |
| Product Color | Gray |
| Height | 0.62" |
| Color Family | Gray |
| Width | 4.72" |
| Depth | 2.21" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Power Delivery | 100W |
| Number of USB Type-A Ports | 1 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB Type-C (used for PD only) |
| HDMI Version | 1.4 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Host Interface | USB 3.0 Type C |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | 4XEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.4xem.com |
| Marketing Information | 4XEM's USB-C Docks are designed to improve the capabilities of your single monitor displays and laptops. 4XEM's 6-in-1 4 HDMI port USB-C Dock offers a unique opportunity to vastly expand your display capabilities. Fitted with 4 HDMI ports, capable of supporting 4K video resolution, this 6-in-1 device can connect a whole host of displays into one comprehensive network. Either connect one display to two or use this device to serve as a hub to multiple displays and device. Additionally, fitted with USB-A and USB-C ports this device is also able to charge and transfer data through USB enabled device. Problem it solves: Create a comprehensive hub for 4 HDMI enabled devices or expand your laptop or single monitor displays swiftly with 4XEM's 6-in-1 4 HDMI Port USB-C Dock. More from the Manufacturer |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | 6-in-1 4 HDMI port USB-C Dock |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Manufacturer Part Number | 4XUSBCHUB09 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Number of Displays Supported | 4 |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Features | Power Delivery Pass-through |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Device Supported |
|
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
4XEM 6-in-1 4 HDMI port USB-C Dock 4XUSBCHUB09