4xem
4XEM 500 Pack 8" Cable Ties - Black Medium Nylon/Plastic Zip Tie (4x8ziptie500b)
- SKU:
- 18212668
- MPN:
- 4x8ziptie500b
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
4XEM's Nylon/Plastic Zip Ties are designed to help you keep your networks clean and organized. Designed for outside conditions as well as inside the Nylon/Plastic material protects against the elements and tears. With 500 ties in this pack, your project will be fully supplied. At 8 inches in size these ties are versatile to a fit a variety of cable sizes. Keep your workspaces or any space compact, clean and tidy with 4XEM's Cable Ties.
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 0.05 oz |
| Length | 8" |
| Product Color | Black |
| Height | 0.05" |
| Color Family | Black |
| Width | 0.12" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | 4XEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.4xem.com |
| Marketing Information | 4XEM's Nylon/Plastic Zip Ties are designed to help you keep your networks clean and organized. Designed for outside conditions as well as inside the Nylon/Plastic material protects against the elements and tears. With 500 ties in this pack, your project will be fully supplied. At 8 inches in size these ties are versatile to a fit a variety of cable sizes. Keep your workspaces or any space compact, clean and tidy with 4XEM's Cable Ties. More from the Manufacturer |
| Product Type | Cable Tying |
| Product Condition | New |
| Product Name | 500 Pack 8" Cable Ties - Black Medium Nylon/Plastic Zip Tie |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Manufacturer Part Number | 4X8ZIPTIE500B |
| Packaged Quantity | 500 Pack |
| Product Information | |
| Cable Manager Type | Cable Tie |
| Minimum Loop Tensile Strength | 75.18 lb |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
4XEM 500 Pack 8" Cable Ties - Black Medium Nylon/Plastic Zip Tie (4x8ziptie500b)