4xem
4XEM USB-C 4K Triple Display Docking Station with 65W Power Delivery (4xug39pd1)
- SKU:
- 18212541
- MPN:
- 4xug39pd1
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
4XEM's USB-C 4K Triple Display Docking Station is a premier device able easily connect multiple displays to heighten any monitor set-ups. With two HDMI ports and a DVI/VGA port, this station is compatible with a variety of monitors. Along with its display capabilities, the 13 total ports offer an even wider range of use. Adding in the station's 65W power delivery capability it is also an incredibly effective charger. Get versatility and advanced functionality with 4XEM's 4K Triple Docking Display Station with 65W PD.
Problem It Solves: Display up to 3 different monitors easily and effectively, while also keeping your device fully charged. This 13-port docking station is a top-class utility device.
Package Contents:
- USB-C 4K Triple Display Docking Station with 65W Power Delivery
- 1 x 3' USB 3.0 Type-C to Type-C Cable (E-Mark Chip)
- 1 x 3' USB 3.0 Type-C to Type-A Cable
- 1 x DVI to VGA Adaptor
- 1 x Quick Start Guide
- 1 x 20V DC/5A 100W Power Adaptor (46" fixed output cable
- 1 x NEMA 5-15P to IEC 320 C13 Power Cord (55" long)
Features
- USB-C 4K Triple Display Docking Station with 65W Power Delivery
- 1 x 3' USB 3.0 Type-C to Type-C Cable (E-Mark Chip)
- 1 x 3' USB 3.0 Type-C to Type-A Cable
- 1 x DVI to VGA Adaptor
- 1 x Quick Start Guide
- 1 x 20V DC/5A 100W Power Adaptor (46" fixed output cable
- 1 x NEMA 5-15P to IEC 320 C13 Power Cord (55" long)
Kensington Security Slot:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Source Type | Power Adapter |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 11.92 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 8.78" |
| Color Family | Black |
| Width | 1.02" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Power Delivery | 65W |
| Number of USB Type-A Ports | 6 |
| USB Type-C Detail | USB 3.0 Type-C (5Gbps) |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB 3.0 Ports | 6 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI Version | 1.4 |
| Host Interface | USB 3.0 Type C |
| USB Type-A | Yes |
| DVI | Yes |
| HDMI | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | 4XEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.4xem.com |
| Marketing Information | Introducing the ultimate productivity tool for your workspace: the USB-C 4K Triple Display Docking Station. With 65W Power Delivery, you'll never have to worry about running out of power while you work. The docking station features 1 HDMI 1.4 port, 1 HDMI 1.2 port, 1 DVI-I SL port, 1 USB 3.0 Fast Charge Type A port, 3 USB-A 3.0 ports, 2 USB 3.0 Type C ports, 1 RJ-45 Gigabit Network port, and 1 4 pole TRRS Phono Jack for audio in and out. Connect multiple displays to increase your productivity and improve your workflow. Stay connected with fast and reliable Gigabit Networking and take advantage of lightning-fast data transfer speeds with USB 3.0. Optimize your audio with the 4 pole TRRS Phono Jack for audio in and out. This Docking Station is perfect for professionals, gamers, and anyone looking to streamline their workflow and increase their productivity. Benefits: 4K Triple Display support: The USB-C 4K Triple Display Docking Station supports resolutions of up to 4K on three displays, allowing for seamless multitasking and improved productivity. 65W Power Delivery: The dock has a 65W power delivery that can charge laptops, tablets, and other devices quickly and efficiently. HDMI 1.4 and HDMI 1.2 ports: The dock has one HDMI 1.4 port and one HDMI 1.2 port, allowing for the connection of multiple displays. DVI-I SL port: The dock also has a DVI-I SL port, providing additional display connectivity options. USB 3.0 Fast Charge Type A port: The dock has a USB 3.0 Fast Charge Type A port, which can quickly charge devices such as smartphones and tablets. USB-A 3.0 ports: The dock has three USB-A 3.0 ports, providing additional connectivity options for peripherals such as keyboards, mice, and external hard drives. USB 3.0 Type C ports: The dock has two USB 3.0 Type C ports, allowing for the connection of newer devices such as laptops and smartphones. RJ-45 Gigabit Network port: The dock has an RJ-45 Gigabit Network port, allowing for a wired internet connection for stable and fast internet access. 4 pole TRRS Phono Jack: The dock has a 4 pole TRRS Phono Jack, providing audio in and out support. More from the Manufacturer |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | USB-C 4K Triple Display Docking Station with 65W Power Delivery |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Manufacturer Part Number | 4XUG39PD1 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Number of Displays Supported | 3 |
| Screen Mode Supported | 4K |
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Supported Resolutions |
|
| Device Supported | Monitor |
| Memory Card Reader | No |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information