4xem
4XEM USB-C 4K Ultra HD Multi-Display Universal Docking Station with USB Type-A (4xug69dk5)
- SKU:
- 18212518
- MPN:
- 4xug69dk5
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
4XEM's 4K Ultra HD Docking Station with USB Type-A comes with a sleeker, unique plastic wire matte vertical design than other stations we offer. This station also offers 3 Type-A USB ports for even greater universality. This is all in addition to the features found in other 4XEM 4K Docking Stations. Features like Type C USB connectors, and compatibility with Windows 10, 8.1 and 7 as well as Apple Mac OS. Heighted USB compatibility and a sleeker design make this docking station a great addition to any media set-up.
Package Contents:
- USB-C 4K Ultra HD Multi-Display Universal Docking Station with USB Type-A
- 1 x USB 3.0 C to C Cable
- 1 x USB 3.0 A to C Cable
- 1 x 20V DC/2A Power Adapter (46" fixed output cable)
- 1 x User Manual
Features
Package Contents:
Yes
China
- USB-C 4K Ultra HD Multi-Display Universal Docking Station with USB Type-A
- 1 x USB 3.0 C to C Cable
- 1 x USB 3.0 A to C Cable
- 1 x 20V DC/2A Power Adapter (46" fixed output cable)
- 1 x User Manual
Kensington Security Slot:
Yes
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Power Source Type | Power Adapter |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 11.85 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 7.68" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.16" |
| Depth | 5.85" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| DisplayPort Version | 1.2++ |
| Number of USB 3.0 Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI Version | 2 |
| Host Interface | USB 3.1 (Gen 1) Type C |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | 4XEM |
| Manufacturer Website Address | http://www.4xem.com |
| Marketing Information | Introducing the latest in productivity technology, the USB-C 4K Ultra HD Multi-Display Universal Docking Station. This state-of-the-art docking station is designed to enhance your workstation setup, providing you with high-performance connectivity and versatility. With 1 USB Type-C 3.1, 2 DisplayPort 1.2, 2 HDMI 2.0 ports, 3 USB 3.0 Type-A ports, 2 USB 3.0 Type-C ports, and 1 RJ-45 Gigabit port, this docking station allows you to connect all of your peripherals and devices with ease. The 4 pole audio jack for microphone and speaker allows you to enjoy high-quality audio while working or video conferencing. Our docking station supports dual monitor setups, allowing you to multitask like never before. With 4K Ultra HD resolution, you can enjoy high-quality visuals and crystal clear images on your connected displays. Compatible with laptops, tablets, and smartphones and is plug-and-play, making setup a breeze, providing fast charging to your devices. The high-speed data transfer allows you to transfer large files quickly, making your work more efficient. With the sleek, compact design of this universal docking station it makes it perfect for remote offices, WFH setups, and Zoom Rooms. Its advanced technology and innovative design make it a durable and reliable workstation solution. The compact, portable design makes it easy to take on the go, and the user-friendly design makes it easy to use. This professional-grade, business-grade docking station is designed for high-quality, high-performance, and high-connectivity, it is the perfect solution for anyone looking to expand their workstation setup. With its unmatched quality, unbeatable performance, and unparalleled versatility, this docking station is a must-have for anyone looking to boost their productivity and efficiency. Benefits: 4K Ultra HD multi display resolution: The HDMI 2.0 ports and DisplayPort 1.2 ports support resolutions up to 4K, allowing you to enjoy high-quality video and images on multiple displays. High-speed data transfer: With the USB 3.0 ports and Type-C port, you can transfer data at lightning-fast speeds, making it easy to transfer large files and media. Multiple connectivity options: With a variety of ports and connectors, you can connect multiple peripherals to your computer or laptop, including external hard drives, cameras, and more. Gigabit Ethernet port: The RJ-45 port allows you to connect to a wired network, giving you a fast and stable internet connection. Audio jack: The 4-pole audio jack allows you to connect a microphone and speaker, so you can use the docking station for video conferencing or other audio-related tasks. More from the Manufacturer |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | USB-C 4K Ultra HD Multi-Display Universal Docking Station with USB Type-A |
| Manufacturer | 4XEM Corporation |
| Manufacturer Part Number | 4XUG69DK5 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Screen Mode Supported |
|
| Supported Resolutions |
|
| Device Supported |
|
| Memory Card Reader | No |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
4XEM USB-C 4K Ultra HD Multi-Display Universal Docking Station with USB Type-A (4xug69dk5)