Fellowes
Fellowes Bankers Box R-Kive - Letter/Legal, White/Blue, 20pk (0724314)
- SKU:
- 18110237
- MPN:
- 0724314
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, FL, GA, IN, MD, MN, MO, NC, NH, OH, TX, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/31/2026 11:41:08 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 12 or above | and pay only $96.97 each 96.97 |
- Stock Update:
- 03/31/2026 11:41:08 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Heavy-duty, triple-end, double-side, double-bottom construction stacks up stronger and withstands frequent handling. FastFold quick and easy assembly. Reinforced tear-resistant handles make box comfortable to carry. Deep, locking, lift-off lid stays in place for secure file storage. Smooth rolled edges add strength and prevent paper cuts. Box Type: Stackable File Storage; Box Style: FastFold Quick & Easy Assembly; Strength: Heavy-Duty; Capacity (Weight): 850 lb.Box Type:Stackable File Storage
Features
Assembly Required:
Yes
50%
Yes
United States
60%
Yes
Post-consumer-waste%:
50%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
60%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.25 lb |
| Product Color |
|
| Height | 10.4" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 12.8" |
| Depth | 16.5" |
| General Information | |
| Brand Name | Bankers Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Bankers Box Heavy-Duty file storage boxes are built for archiving and high-volume document management. With stacking strength rated up to 850lbs, these cardboard file boxes with lids are engineered to protect your letter and legal-size files even in tightly packed storage rooms. Reinforced handles and rugged construction make them easy to carry and dependable under pressure. Ideal for those who need long-term storage that won't buckle or break, these boxes deliver unmatched durability and professional-grade performance. Made in the en_USA with 60% recycled materials, they combine strength, sen_UStainability, and smart design. Box inside dimensions: 12 x 10 x 15 Inches. More from the Manufacturer |
| Product Type | Storage Case |
| Product Name | Letter/Legal File Storage Box |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 0724314 |
| Product Line | R-Kive |
| Packaged Quantity | 20 / Carton |
| Product Information | |
| Wall Construction | Triple End/Double Side/Double Bottom |
| Compartment Width | 12" |
| Stacking Strength | 850 lb |
| Case Style | Box |
| Media Size Supported |
|
| Stackable | Yes |
| Compartment Depth | 15" |
| Compartment Height | 10" |
| Features |
|
| Closure Type | Lift-off |
| Strength | Heavy Duty |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Bankers Box R-Kive - Letter/Legal, White/Blue, 20pk (0724314)
$118.44