IBM
Lenovo Intel X550-T1 Single Port 10GBase-T Adapter (00mm850)
- SKU:
- 18369988
- MPN:
- 00mm850
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Intel X550 10GBASE-T Adapter is a low cost, low power 10 GbE performance adapter suitable for all data center applications. With support for standard CAT 6a cabling with RJ45 connectors, the X550 offers a low barrier of entry to 10 Gb Ethernet networking.
Package Contents:
- Intel X550-T1 Single Port 10GBase-T Adapter
- Low-profile (2U) Bracket
- Quick Install Guide
- Other Documentation
Features
Package Contents:
Yes
Server
- Intel X550-T1 Single Port 10GBase-T Adapter
- Low-profile (2U) Bracket
- Quick Install Guide
- Other Documentation
Environmentally Friendly:
Yes
Device Supported:
Server
Environmental Compliance:
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 2.7" |
| Width | 0.6" |
| Depth | 5.3" |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Host Interface | PCI Express 3.0 x4 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | The Intel X550 10GBASE-T Adapter is a low cost, low power 10 GbE performance adapter suitable for all data center applications. With support for standard CAT 6a cabling with RJ45 connectors, the X550 offers a low barrier of entry to 10 Gb Ethernet networking. |
| Product Type | 10Gigabit Ethernet Card |
| Product Name | Intel X550-T1 Single Port 10GBase-T Adapter |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 00MM850 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
| Network Technology | 10GBase-T |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Intel X550-T1 Single Port 10GBase-T Adapter (00mm850)