Intel
Intel Xeon E5-2687W 3.10 GHz Processor - Socket LGA-2011 - Octa-core (8 Core) - 20 MB Cache - 8 GT/s QPI BX80621E52687W
- SKU:
- 18215454
- MPN:
- bx80621e52687w
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel Xeon Processor E5-2600 Product Family
The Intel Xeon processor E5-2600 product family is at the heart of a flexible and efficient data center that meets your diverse needs. These engineering marvels are designed to deliver the best combination of performance, energy efficiency, built-in capabilities, and cost-effectiveness. From virtualization and cloud computing to design automation or real-time financial transactions, you'll be delighted by better than ever performance and energy efficiency. I/O latency is dramatically reduced with Intel Integrated I/O, which helps you to eliminate data bottlenecks, streamline your operations, and increase your agility. The Intel Xeon processor E5-2600 product family - versatile processors at the heart of today's data center.
Features
Yes
Platform Supported:
PC
Compatibility:
- Intel W2600CR2L Workstation Board
- Intel W2600CR2 Workstation Board
- Intel S2600COE Server Board
- Intel S2600COEIOC Server Board
- Intel P4304CR2LFJN Workstation System
- Intel H2216WPJR Server System
- Intel H2312WPFJR Server System
- Intel H2216WPFJR Server System
- Intel H2216JFJR Server System
- Intel H2312JFQJR Server System
- Intel P4304CR2LFGN Workstation System
- Intel H2216WPQJR Server System
- Intel H2216JFFJR Server System
- Intel H2312WPJR Server System
- Intel H2216JFQJR Server System
- Intel P4304CR2LFJNL Workstation System
- Intel R2312IP4LHPC Server System
- Intel H2312WPQJR Server System
- Intel H2312JFFJR Server System
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 150 W |
| Input Voltage | 1.4 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.8" |
| Depth | 2.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Intel |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Marketing Information | Intel Xeon Processor E5-2600 Product Family The Intel Xeon processor E5-2600 product family is at the heart of a flexible and efficient data center that meets your diverse needs. These engineering marvels are designed to deliver the best combination of performance, energy efficiency, built-in capabilities, and cost-effectiveness. From virtualization and cloud computing to design automation or real-time financial transactions, you'll be delighted by better than ever performance and energy efficiency. I/O latency is dramatically reduced with Intel Integrated I/O, which helps you to eliminate data bottlenecks, streamline your operations, and increase your agility. The Intel Xeon processor E5-2600 product family - versatile processors at the heart of today's data center. |
| Product Type | Processor |
| Product Name | Xeon Octa-core E5-2687W 3.10GHz Processor |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | BX80621E52687W |
| Product Model | E5-2687W |
| Product Series | E5-2600 |
| Product Line | Xeon |
| Technical Information | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| L2 Cache | 2 MB |
| Process Technology | 32 nm |
| L1 Cache | 512 KB |
| Processor Technology |
|
| L3 Cache | 20 MB |
| Clock Speed | 3.10 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| QuickPath Interconnect | 8 GT/s |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 152.6°F (67°C) |
Warranty Information