Lantronix
Lantronix 56KINTMODEM01 V.92 Internal Modem
- SKU:
- 18152748
- MPN:
- 56kintmodem-01
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/04/2026 06:31:58 AM PST
- Stock Update:
- 05/04/2026 06:31:58 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lantronix SLC 8000 56K V.92 Internal ModemThe Lantronix® SLC 8000 56K V.92 Internal Modem enables system and network administrators to add a dial-up out-of-band connection to the SLC 8000 to leverage the facility's reliable POTS line in case a secondary access path is required if there is a network failure. The internal modem is easily installed and automatically detected by the SLC 8000.
- Enables out-of-band dial-up connectivity for SLC 8000
- Allows easy and quick modem replacements for SLC 8000
- Maximum data rate: 56,000 bps ~ V.92
- Automatic format/speed sensing
- Enhanced AT command set
- Concurrent DTMF detection/generation
- 26 AWG phone cord (7 ft) included
- Quick and simple installation
- Easily field-replaceable
Package Contents:
- SLC 8000 56K V.92 Internal Modem
- 1 x 26 AWG Phone Cord (7 ft)
Features
Package Contents:
Yes
Lantronix SLC 8000 Secure Serial Console Server
China
- SLC 8000 56K V.92 Internal Modem
- 1 x 26 AWG Phone Cord (7 ft)
Environmentally Friendly:
Yes
Compatibility:
Lantronix SLC 8000 Secure Serial Console Server
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Height | 0.3" |
| Width | 1" |
| Depth | 1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lantronix |
| Manufacturer Website Address | http://www.lantronix.com |
| Marketing Information | Lantronix SLC 8000 56K V.92 Internal Modem The Lantronix® SLC 8000 56K V.92 Internal Modem enables system and network administrators to add a dial-up out-of-band connection to the SLC 8000 to leverage the facility's reliable POTS line in case a secondary access path is required if there is a network failure. The internal modem is easily installed and automatically detected by the SLC 8000. Enables out-of-band dial-up connectivity for SLC 8000 Allows easy and quick modem replacements for SLC 8000 Maximum data rate: 56,000 bps ~ V.92 Automatic format/speed sensing Enhanced AT command set Concurrent DTMF detection/generation 26 AWG phone cord (7 ft) included Quick and simple installation Easily field-replaceable More from the Manufacturer |
| Product Type | Data Modem |
| Product Name | SLC 8000 56K V.92 Internal Modem |
| Manufacturer | Lantronix, Inc |
| Manufacturer Part Number | 56KINTMODEM-01 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Media & Performance | |
| Modem Transmission Data Rate | 56 kbit/s |
| Technical Information | |
| Modulation | ITU-T V.92 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lantronix 56KINTMODEM01 V.92 Internal Modem