Lenovo
Lenovo Essential Wireless Keyboard and Mouse Combo - LA Spanish 171 [w/o Battery] (4x30m39482)
- SKU:
- 18192366
- MPN:
- 4x30m39482
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This sleek and stylish keyboard and mouse increase productivity while providing wireless convenience. The slim 2.5 zone keyboard has a responsive key feeling and premium typing experience. The standard size mouse compliments the keyboard in design and functionality.Lose the Wires: advanced 2.4ghz wireless connection ensures consistent, reliable connectivity
2 in 1 Convenience: plug and play micro wireless receiver easily connects both keyboard and mouse
No Guessing: LED indicators show battery life status
Keyboard Features:
- Full size 2.5 zone layout
- Low profile, island style keys
- Adjustable tilt legs
- Spill resistant design
- 128bit AES encryption protection
- 1 year battery life
Mouse Features:
- Efficient laser sensor for precision tracking
- Ambidextrous five button design for both left and right hand comfort
- 1200dpi
- 1 year battery life
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Windows
China
Yes
Platform Supported:
Windows
Device Supported:
Tablet
Notebook
Desktop Computer
Workstation
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Turkey Restriction of Hazardous Substances (Turkey RoHS)
Ukraine Restriction of Hazardous Substances (Ukraine RoHS)
Indian Restriction of Hazardous Substances
Country of Origin:
China
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keys Layout | QWERTY |
| Localization | Spanish (Latin America) |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Wireless Technology | RF |
| Movement Resolution (dpi) | 1200 |
| Movement Detection | Laser |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Physical Characteristics | |
| Keyboard/Keypad Height | 0.81" |
| Keyboard/Keypad Width | 16.69" |
| Pointing Device Depth | 4.17" |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 2.12 oz |
| Pointing Device Height | 1.30" |
| Pointing Device Width | 2.40" |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.12" |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 1.28 lb |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Battery Information | |
| Battery Size Supported | AA |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | This sleek and stylish keyboard and mouse increase productivity while providing wireless convenience. The slim 2.5 zone keyboard has a responsive key feeling and premium typing experience. The standard size mouse compliments the keyboard in design and functionality. Lose the Wires: advanced 2.4ghz wireless connection ensures consistent, reliable connectivity 2 in 1 Convenience: plug and play micro wireless receiver easily connects both keyboard and mouse No Guessing: LED indicators show battery life status Keyboard Features: Full size 2.5 zone layout Low profile, island style keys Adjustable tilt legs Spill resistant design 128bit AES encryption protection 1 year battery life Mouse Features: Efficient laser sensor for precision tracking Ambidextrous five button design for both left and right hand comfort 1200dpi 1 year battery life |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Product Name | Essential Wireless Keyboard and Mouse Combo - LA Spanish 171 (w/o Battery) |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4X30M39482 |
| Product Line | Essential |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo Essential Wireless Keyboard and Mouse Combo - LA Spanish 171 [w/o Battery] (4x30m39482)