Lenovo
Lenovo 16GB PC4-2133MHz DDR4 non-ECC-UDIMM (4x70m41717)
- SKU:
- 18332415
- MPN:
- 4x70m41717
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 16GB PC4-2133MHz DDR4 Non-ECC-UDIMM- Full Product Specifications: Click to view
- Memory Size: 16 GB
- Memory Technology: DDR4 SDRAM
- Memory Voltage: 1.20 V
- Memory Speed: 2133 MHz
- Screen Size: 1 inches
- RAM: 16 GB ddr4_sdram
- Memory Speed: 2133 MHz
- Brand Name: LENOVO - DESKTOP OPTIONS
- Series: 4X70M41717
- Item model number: 4X70M41717
- Item Weight: 0.64 ounces
- Product Dimensions: 1.2 x 5.2 x 0.2 inches
- Item Dimensions L x W x H: 1.21 x 5.25 x 0.16 inches
- Color: N/A
- Processor Count: 1
- Computer Memory Type: DDR4 SDRAM
- Voltage: 1.2 volts
Lenovo 16GB DDR4 2133MHz ECC UDIMM Memory
Features
Package Contents:
- 16GB PC4-2133MHz DDR4 non-ECC-UDIMM
- Warranty Flyer
Compatibility:
- Lenovo ThinkStation P310 Workstation
- M700
- M800
- M900
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 156.7 mil |
| Form Factor | DIMM |
| Length | 5.3" |
| Number of Pins | 288-pin |
| Width | 1.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Lenovo 16GB DDR4 2400MHz non-ECC UDIMM Memory |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | 16GB DDR4 2666Mhz Non ECC UDIMM Memory |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4X70M41717 |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Memory Size | 16 GB |
| CAS Latency | CL17 |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Device Supported |
|
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Standard | DDR4-2133/PC4-17000 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 16GB PC4-2133MHz DDR4 non-ECC-UDIMM (4x70m41717)