Lenovo
Lenovo 4GB DDR4 2400MHz SoDIMM Memory (4x70m60573)
- SKU:
- 18211283
- MPN:
- 4x70m60573
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 4GB DDR4 2400MHz SoDIMM Memory (4X70M60573) Adding more memory increases system performance. This Lenovo 4GB DDR4 2400Mhz ECC SoDIMM Memory allows you to upgrade your system's performance and enhance its ability to run more programs simultaneously. Test-proven 100% compatibility listed for supported systems.Features
Compatibility:
Lenovo ThinkPad E470
China
Lenovo ThinkPad E470
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 149.6 mil |
| Form Factor | SODIMM |
| Weight (Approximate) | 0.48 oz |
| Length | 2.7" |
| Number of Pins | 260-pin |
| Width | 1.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Marketing Information | Lenovo 4GB DDR4 2400MHz SoDIMM Memory (4X70M60573) Adding more memory increases system performance. This Lenovo 4GB DDR4 2400Mhz ECC SoDIMM Memory allows you to upgrade your system's performance and enhance its ability to run more programs simultaneously. Test-proven 100% compatibility listed for supported systems. |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | 4GB DDR4 2400MHz SoDIMM Memory |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4X70M60573 |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 4GB |
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-2400 |
| Error Checking | Non-ECC |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 4GB DDR4 2400MHz SoDIMM Memory (4x70m60573)