Lenovo
Lenovo 4GB DDR4 SDRAM Memory Module (4X70R38786)
- SKU:
- 18167131
- MPN:
- 4x70r38786
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lenovo 4GB DDR4 Memory- 4GB DDR4
- Package length: 6.0"
- Package width: 2.3"
- Package height: 1.3"
- RAM: 4 GB DDR4
- Memory Speed: 2666 MHz
- Brand Name: Lenovo
- Item model number: 4X70R38786
- Item Weight: 1.28 ounces
- Product Dimensions: 6.5 x 2.3 x 1.3 inches
- Item Dimensions L x W x H: 6.5 x 2.3 x 1.3 inches
- Processor Count: 1
- Computer Memory Type: DDR4 SDRAM
The Lenovo 4GB DDR4 2666MHz UDIMM memory enables high I/O data transfer rate and reduced power consumption. With this DDR4 memory you will achieve better performance without straining the power needs.
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | DIMM |
| Number of Pins | 288-pin |
| General Information | |
| Brand Name | Lenovo |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | 4GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4X70R38786 |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 4GB |
| Memory Size | 4 GB |
| CAS Latency | CL17 |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lenovo 4GB DDR4 SDRAM Memory Module (4X70R38786)