Logitech
Logitech M325 Mouse - Optical - Wireless - Radio Frequency - Red - USB - Scroll Wheel 910002651
- SKU:
- 18101094
- MPN:
- 910-002651
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
M325 wireless mouse delivers a better mix of precision and comfort with designed-for-web scrolling while also treating your hand to its comfy, contoured shape and soft rubber grips. With up to 18 months of battery life, advanced optical tracking, micro-precise scrolling, and long-range, advanced 2.4 GHz wireless connectivity via the Logitech Unifying receiver, the M325 works with Windows, Mac, Chrome OS, and Linux. Connector/Port/Interface: USB 2.0; Left/Right Hand Use: Left/Right; Mouse Technology: Optical; Wired/Wireless: Wireless.Logitech Unifying Receiver; (1) AA Battery; User Documentation
Global Product Type:Wireless Mice
Features
Package Contents:
Yes
No
Computer
No
China
- M325 Mouse
- Nano Receiver
- 1 x AA battery (already installed)
- User Documentation
Environmentally Friendly:
Yes
Operating System Compatibility:
Windows 10
Windows 11
ChromeOS
Linux
macOS 10.5
System Requirements:
- USB Port
Operating Systems:
- Windows XP
- Windows Vista
- Windows 7
- Mac OS X 10.5 or later
- Linux kernel 2.6+
Assembly Required:
No
Platform Supported:
Mac
PC
Device Supported:
Computer
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Power Source | Batteries |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 30 ft |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Total Number of Buttons | 5 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Movement Detection | Optical |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Features |
|
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.28 oz |
| Product Color | Red |
| Height | 3.7" |
| Color Family | Red |
| Width | 2.2" |
| Depth | 1.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 1.5 Year |
| Battery Size Supported | AA |
| Battery Included | Yes |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Logitech |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Marketing Information | Wireless mouse delivers a better mix of precision and comfort with designed-for-web scrolling. With advanced optical tracking, micro-precise scrolling makes reading your Facebook, shopping online or scrolling through Google searches easier. Plus, tilting the wheel moves you backward or forward on the Web. Designed to improve your online experience, the wheel also helps perfect scrolling when you're using other applications, such as Microsoft Office or Adobe PDF. Wireless Mouse M325 features a contoured shape and textured rubber grips. With up to 18 months of battery life, it virtually eliminates the hassle of changing batteries. Smart sleep mode saves power while an indicator light eliminates surprises. Tiny, unifying nano-receiver stays in your laptop and gives you a reliable connection using advanced 2.4 GHz wireless technology with virtually no delays or dropouts. The accommodating design lets you easily add up to five more compatible wireless devices to the same receiver. |
| Product Type | Mouse |
| Product Name | M325 Laser Wireless Mouse |
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 910-002651 |
| Product Model | M325 |
| Packaged Quantity | 1 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Logitech M325 Mouse - Optical - Wireless - Radio Frequency - Red - USB - Scroll Wheel 910002651