Acer
Acer Chromebook Spin 511 R756t R756t-c9r9 11.6" Touchscreen 2 In 1 Chromebook - Hd - 1366 X 768 - Intel N100 Quad-core [4 Core] 800 Mhz - 4 Gb Total Ram - 32 Gb Ssd - 32 Gb Flash Memory (nx-kmbaa-001)
- SKU:
- 20488097
- MPN:
- nx-kmbaa-001
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/02/2025 01:28:57 PM PST
- Stock Update:
- 05/02/2025 01:28:57 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
acer Chromebook Spin 511 R756T R756T-C9R9 11.6" Touchscreen 2 in 1 Chromebook - HD - 1366 x 768 - Intel N100 Quad-core (4 Core) - 4 GB Total RAM - 32 GB SSD - 32 GB Flash Memory - Black- 4 GB memory for smooth multitasking
- The 11.6" 1366 x 768 screen provides a great movie watching experience
- 12 Hours battery run time helps you stay unwired and work longer non-stop
- Standing screen display size: ?11.6 Inches
- Screen Resolution: ?1366 x 768
- Max Screen Resolution: ?1366 x 768 Pixels
- Processor: ?2 GHz
- RAM: ?LPDDR5
- Hard Drive: ?32 GB SSD
- Graphics Coprocessor: ?Intel UHD Graphics
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?UHD Graphics
- Brand: ?acer
- Series: ?Chromebook Spin 511 R756T
- Item model number: ?R756T-C9R9
- Operating System: ?Chrome OS
- Item Weight: ?1 pounds
- Product Dimensions: ?8.2 x 11.7 x 0.83 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?8.2 x 11.7 x 0.83 inches
- Color: ?Black
- Processor Brand: ?Intel
- Number of Processors: ?1
- Flash Memory Size: ?32 GB
- Optical Drive Type: ?No Information Available
- Power Source: ?Battery Powered
Acer Chromebook Spin 511 R756T R756T-C9R9 11.6" Touchscreen 2 in 1 Chromebook, HD, 1366 x 768, Intel N100 Quad-core (4 Core), 4 GB Total RAM, 32 GB SSD, 32 GB Flash Memory, Black, ChromeOS, Intel UHD Graphics, CineCrystal, In-plane Switching (IPS) Technology, English (US) Keyboard, Front Camera/Webcam, 12 Hours Battery Run Time, IEEE 802.11ax Wireless LAN Standard
Features
Package Contents:
Chromebook Spin 511 R756T-C9R9 2 in 1 Chromebook AC Adapter Power Cord Lithium Polymer Battery
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Discrete H1 Trusted Platform Module (TPM) solution for Chromebook
Yes
China
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Security Features:
Discrete H1 Trusted Platform Module (TPM) solution for Chromebook
Energy Star:
Yes
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Number of Microphones | 2 |
| Finger Print Reader | No |
| Microphone | Yes |
| Sensor Type | Gyro Sensor |
| Front Camera/Webcam Video Resolution | 1280 x 720 |
| Speakers | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Model | N100 |
| Maximum Turbo Speed | 3.40 GHz |
| Processor Type | N-Series |
| Cache | 6 MB |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.98 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.83" |
| Color Family | Black |
| Width | 11.7" |
| Depth | 8.2" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1y_PA Acer warranty card |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 12 Hours |
| Battery Energy | 48 Wh |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 4 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 4GB |
| Standard Memory | 4 GB |
| Maximum Supported System Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5 |
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | microSD |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| HDCP Supported | Yes |
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Technology |
|
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | HD |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| General Information | |
| Brand Name | Acer |
| Manufacturer Website Address | http://us.acer.com |
| Product Type | 2 in 1 Chromebook |
| Product Name | Chromebook Spin 511 R756T-C9R9 2 in 1 Chromebook |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Manufacturer Part Number | NX.KMBAA.001 |
| Product Model | R756T-C9R9 |
| Product Series | R756T |
| Product Line | Chromebook Spin 511 |
| Input Devices | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard | Yes |
| TouchPad Features | OceanGlass Touchpad |
| Keyboard Backlight | No |
| Numeric Pad | No |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory Type | eMMC |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| USB Type-C Detail | USB Type-C port supporting: USB 3.2 Gen 1 (up to 5 Gbps), DisplayPort over USB-C, USB charging 5/9/15/20 V; 3 A, DC-in port 20 V; 45 W |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DisplayPort | No |
| Audio Line In | No |
| HDMI | Yes |
| Audio Line Out | No |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 or above |
| Wireless LAN Manufacturer | Intel |
| Operating System | |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Acer Chromebook Spin 511 R756t R756t-c9r9 11.6" Touchscreen 2 In 1 Chromebook - Hd - 1366 X 768 - Intel N100 Quad-core [4 Core] 800 Mhz - 4 Gb Total Ram - 32 Gb Ssd - 32 Gb Flash Memory (nx-kmbaa-001)