Acer
Acer PM161Q J 16" Class LCD Monitor - 16:9 - Silver (um-zp1aa-j05)
- SKU:
- 21464461
- MPN:
- um-zp1aa-j05
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our GA, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/29/2026 04:08:48 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $110.66 each 110.66 |
| Buy 3 - 10 | and pay only $108.32 each 108.32 |
| Buy 11 or above | and pay only $103.96 each 103.96 |
- Stock Update:
- 03/29/2026 04:08:48 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Acer PM1 White LED backlight LCD 15.6 AG IPS Portable 1920 x 1080 16:9 60HzPackage Contents:
Features
Package Contents:
1 x PM161Q J Widescreen LCD Monitor 1 x Power Cord (US) 1 x USB Type-C Cable 1 x miniHDMI-HDMI Cable
No
China
TCO Certified:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Silver |
| Color Family | Silver |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | AAC |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Headphone | Yes |
| Total Number of Mini HDMI Ports | 1 |
| Mini HDMI | Yes |
| Total Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Video | |
| Brightness | 220 Nit |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| General Information | |
| Brand Name | Acer |
| Manufacturer Website Address | http://us.acer.com |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | PM161Q J Widescreen LCD Monitor |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Manufacturer Part Number | UM.ZP1AA.J05 |
| Product Model | PM161Q J |
| Product Series | PM |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 6 ms GTG |
| AI-powered | Yes |
| Viewable Screen Size | 15.6" |
| Response Time | 6 ms |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Features | HDR10 |
| Screen Size Class | 16" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output Power | 1 W |
| Speakers | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Acer PM161Q J 16" Class LCD Monitor - 16:9 - Silver (um-zp1aa-j05)
$118.33