Acer
Acer PT516-51s PT516-51s-70TP 16" Gaming Notebook - WQXGA - 2560 x 1600 - Intel Core i7 11th Gen i7-11800H Octa-core [8 Core] 2.30 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD (nh-qe8aa-001)
- SKU:
- 20016852
- MPN:
- nh-qe8aa-001
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Acer Predator Triton 500 SE - 16" QHD+ 165Hz IPS - Intel Core i7 11th Gen 11800H - NVIDIA GeForce RTX 3060 Laptop GPU - 16 GB DDR4 - 512 GB PCIe SSD - Windows 10 Home - Gaming Laptop (PT516-51s-70TP)Package Contents:
- Predator Triton 500 SE PT516-51s-70TP Gaming Notebook
- Lithium Ion Battery
- AC Adapter
- Protective Sleeve
Features
Package Contents:
Kensington Lock Slot BIOS Passwords :
- Predator Triton 500 SE PT516-51s-70TP Gaming Notebook
- Lithium Ion Battery
- AC Adapter
- Protective Sleeve
Security Features:
- User
- Supervisor
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Number of Microphones | 2 |
| Finger Print Reader | Yes |
| Microphone | Yes |
| Front Camera/Webcam Video Resolution | 1280 x 720 |
| Speakers | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 230 W |
| Processor | |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-11800H |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| Cache | 24 MB |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | HM570 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 5.40 lb |
| Product Color | Steel Gray |
| Height | 0.78" |
| Width | 14.1" |
| Depth | 10.3" |
| Battery Information | |
| Battery Energy | 99.98 Wh |
| Number of Cells | 4-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | SD |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| HDCP Supported | Yes |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology |
|
| Graphics Memory Capacity | 6 GB |
| GPU Boost Clock | Up to 1525 MHz |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Graphics Controller Model | GeForce RTX 3060 |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WQXGA |
| Backlight Technology | LED |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Maximum Graphics Power | Up to 105 W |
| General Information | |
| Brand Name | Acer |
| Manufacturer Website Address | http://us.acer.com |
| Product Type | Gaming Notebook |
| Product Name | Predator Triton 500 SE PT516-51s-70TP Gaming Notebook |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Manufacturer Part Number | NH.QE8AA.001 |
| Product Model | PT516-51s-70TP |
| Product Series | PT516-51s |
| Input Devices | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard | Yes |
| TouchPad Features | Multi-touch Gesture |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 512GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| USB Type-C Detail | USB Type-C port, supporting: USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps), DisplayPort over USB-C, Thunderbolt 4, USB charging 5 V; 3 A, DC-in port 20 V; 65 W |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 2 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 |
| Wireless LAN Manufacturer | Killer |
| Wireless LAN Model | Wi-Fi 6 AX 1650i |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Upgradable Windows OS | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Acer PT516-51s PT516-51s-70TP 16" Gaming Notebook - WQXGA - 2560 x 1600 - Intel Core i7 11th Gen i7-11800H Octa-core [8 Core] 2.30 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD (nh-qe8aa-001)