Acer
Acer Travelmate B3 Spin 12 Tmb312r-31 Tmb312r-31-p5e5 12.2" Touchscreen Convertible 2 In 1 Notebook - Wuxga - 60 Hz - Intel N-series N250 - 8 Gb - 128 Gb Flash Memory - English Keyboard (nx-blcaa-002)
- SKU:
- 21465100
- MPN:
- nx-blcaa-002
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our MS warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 12:00:16 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $600.49 each 600.49 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 12:00:16 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Acer TravelMate B3 Spin 12 TMB312R-31 TMB312R-31-P5E5 12.2" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook - WUXGA - 60 Hz - Intel N-Series N250-8 GB - 128 GB Flash Memory - English Keyboard - Black- With Intel N-Series, notebooks offer smooth video playback and light gaming via integrated UHD graphics and Wi-Fi 6E support
- The 12.2 inch 1920 x 1200 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 21 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 8 GB memory, you can multitask between various applications seamlessly and without any issues
- Standing screen display size: ?12.2 Inches
- Screen Resolution: ?1920 x 1200 pixels
- Max Screen Resolution: ?1920x1200 Pixels
- Processor: ?1.3 GHz intel_n100
- RAM: ?8 GB LPDDR5
- Hard Drive: ?128 GB Flash Storage
- Chipset Brand: ?Intel
- Card Description: ?Integrated
- Brand: ?acer
- Series: ?TravelMate B3 Spin 12 TMB312R-31
- Item model number: ?TMB312R-31-P5E5
- Operating System: ?Windows 11 Pro Education
- Item Weight: ?5.67 pounds
- Product Dimensions: ?8.5 x 11.7 x 0.85 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?8.5 x 11.7 x 0.85 inches
- Color: ?Black
- Processor Brand: ?Intel
- Number of Processors: ?1
- Flash Memory Size: ?128 GB
- Hard Drive Interface: ?PC Card
- Optical Drive Type: ?No Information Available
- Batteries: ?1 Lithium Ion batteries required. (included)
Acer TravelMate B3 Spin 12 TMB312R-31 TMB312R-31-P5E5 12.2" Touchscreen Convertible 2 in 1 Notebook, WUXGA, 60 Hz, Intel N-Series N250, 8 GB, 128 GB Flash Memory, English Keyboard, Black, Intel Chip, 1920 x 1200, Windows 11 Pro Education, Intel, In-plane Switching (IPS) Technology, Front Camera/Webcam, 21 Hours Battery Run Time, IEEE 802.11be Wireless LAN Standard
Features
Antimicrobial:
Yes
TravelMate B3 Spin 12 TMB312R-31-P5E5 2 in 1 Notebook Power Adapter Power Cord
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Camera shutter Kensington lock (Nano-type) Discrete Trusted Platform Module (TPM) solution BIOS Passwords: Acer ProShield Plus security manager includes:
Yes
Yes
Anti-glare Screen
Yes
Vietnam
Yes
Package Contents:
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Security Features:
- User
- Supervisor
- HDD(OPAL) password
- Data Protection: File & Folder Encryption and Decryption, Personal Security Drive
- Data Removal: File Shredding
- Security Alert: Invalid Access Alert, Security Report
Energy Star:
Yes
Charger Included:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
TCO Certified:
Yes
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Number of Microphones | 2 |
| Finger Print Reader | No |
| Microphone | Yes |
| Front Camera/Webcam Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Speakers | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Threads | 4 |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Model | N250 |
| Maximum Turbo Speed | 3.80 GHz |
| Processor Type | N-Series |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Cache | 6 MB |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 3.20 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.85" |
| Color Family | Black |
| Width | 11.7" |
| Depth | 8.5" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 1y_PA Acer warranty card |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 21 Hours |
| Battery Energy | 53 Wh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| System Memory Speed | 6400 MHz |
| Maximum Supported System Memory | 8 GB |
| System Memory Technology | LPDDR5 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 12.2" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Tearing Prevention Technology | TUV Low Blue Light Eyesafe |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Color Gamut | 50% NTSC |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| General Information | |
| Brand Name | Acer |
| Manufacturer Website Address | http://us.acer.com |
| Product Type | 2 in 1 Notebook |
| Product Name | TravelMate B3 Spin 12 TMB312R-31-P5E5 2 in 1 Notebook |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Manufacturer Part Number | NX.BLCAA.002 |
| Product Model | TMB312R-31-P5E5 |
| Product Series | TMB312R-31 |
| Product Line | TravelMate B3 Spin 12 |
| Input Devices | |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Keyboard Localization | English |
| Keyboard | Yes |
| Copilot Key | Yes |
| TouchPad Features | OceanGlass Touchpad |
| Keyboard Backlight | No |
| Numeric Pad | No |
| Keyboard Features | Anchored Frame Keyboard |
| Storage | |
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory Type | eMMC |
| Interfaces/Ports | |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Audio Line In | No |
| HDMI | Yes |
| Audio Line Out | No |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 or above |
| Wireless LAN Manufacturer | Intel |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro Education |
| Software | |
| Software Included | Windows Desktop Apps<br />In-House:<ul><li>TravelMate Sense</li></ul> |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Acer Travelmate B3 Spin 12 Tmb312r-31 Tmb312r-31-p5e5 12.2" Touchscreen Convertible 2 In 1 Notebook - Wuxga - 60 Hz - Intel N-series N250 - 8 Gb - 128 Gb Flash Memory - English Keyboard (nx-blcaa-002)
$614.74