Acer
Acer Nitro XV270U F4 27" Class Gaming LCD Monitor - 16:9 - Black (um-hx0aa-402)
- SKU:
- 21337138
- MPN:
- um-hx0aa-402
- Availability:
- Usually ships the same or next business day.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/04/2026 11:11:40 PM PST
- Stock Update:
- 04/04/2026 11:11:40 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Acer Nitro XV270U F4bmiiprx 27" WQHD (2560 x 1440) IPS Gaming Monitor with AMD FreeSync Premium Technology, 400Hz Refresh Rate, Up to 0.5ms, DCI-P3 90%, 2 Apeakers, 2 Watts Per SpeakerPackage Contents:
Features
Package Contents:
1 x Nitro XV270U F4 Widescreen Gaming LCD Monitor 1 x Displayport Cable 1 x Power Cord (US) 1 x HDMI Cable
MPR II
China
Certifications & Standards:
MPR II
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Interfaces/Ports | |
| Number of DisplayPort 1.4 Ports | 1 |
| HDMI Version | 2.1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI 2.1 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Video | |
| Brightness | 400 Nit |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| General Information | |
| Brand Name | Acer |
| Manufacturer Website Address | http://us.acer.com |
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Product Name | Nitro XV270U F4 Widescreen Gaming LCD Monitor |
| Manufacturer | Acer, Inc |
| Manufacturer Part Number | UM.HX0AA.402 |
| Product Model | XV270U F4 |
| Product Series | XV0 |
| Product Line | Nitro |
| Technical Information | |
| Response Time Details |
|
| Adjustable Display Height | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Stand Adjustments |
|
| Viewable Screen Size | 27" |
| Response Time | 0.50 ms |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Features | HDR10 |
| Adjustable Stand | Yes |
| Screen Size Class | 27" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output Power | 2 W |
| Speakers | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Acer Nitro XV270U F4 27" Class Gaming LCD Monitor - 16:9 - Black (um-hx0aa-402)
$344.34