ACP
AddOn Cisco SFP-10G-LRM Compatible TAA Compliant 10GBase-LRM (SFP10GLRMAO)
- SKU:
- 18142769
- MPN:
- sfp-10g-lrm-ao
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/25/2026 09:27:42 AM PST
- Stock Update:
- 03/25/2026 09:27:42 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
AddOn's transceivers are built to meet or exceed the OEM's specifications, and comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. All products are 100% functionally tested, and are guaranteed compatible. AddOn's industry-standard SFP+ is a hot-swappable input/output device that plugs into a Gigabit Ethernet slot, linking the port with the fiber-optic network. AddOn transceivers (GBIC, SFP, SFP+, X2, XFP and XENPAK) are 100% compliant for all networking product lines, and are factory loaded with OEM specific configuration data required for networking compliance. These transceivers initialize and perform identically to the OEM transceivers and can be mixed and deployed with other OEM or 3rd party transceivers, for seamless network performance.
Features
Yes
Compatibility:
Country of Origin:
United States/United Kingdom
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Hot-swappable |
| Weight (Approximate) | 0.20 lb |
| Height | 0.4" |
| Width | 0.6" |
| Depth | 2.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Connector (First End) | SFP+ |
| Connector (Second End) | LC |
| Connector Type | LC |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC 10GBase-LRM Network |
| General Information | |
| Brand Name | AddOn |
| Manufacturer Website Address | http://www.addoncomputer.com |
| Marketing Information | This Cisco SFP-10G-LRM compatible SFP+ transceiver provides 10GBase-LRM throughput up to 220m over multi-mode fiber (MMF) using a wavelength of 1310nm via an LC connector. It is guaranteed to be 100% compatible with the equivalent Cisco transceiver. This easy to install, hot swappable transceiver has been programmed, uniquely serialized and data-traffic and application tested to ensure that it will initialize and perform identically. Digital optical monitoring (DOM) support is also present to allow access to real-time operating parameters. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty. |
| Product Type | SFP+ |
| Product Name | Cisco SFP+ Module |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Part Number | SFP-10G-LRM-AO |
| Product Model | SFP10G-LRM-AO |
| Packaged Quantity | 1 |
| Media & Performance | |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Maximum Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Maximum Distance Supported | 0.22 km |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Wavelength | 1310 nm |
| Network Technology |
|
| Technical Information | |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 158°F (70°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information