ACP
Acp - Memory Upgrades Platinum Series Gigabit Ethernet Sx Sfp Linksys Compatible - 1 X 1000base-sx - Sfp (mgbsx1ao) (mgbsx1-ao)
- SKU:
- 18153633
- MPN:
- mgbsx1-ao
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/01/2026 01:41:36 PM PST
- Stock Update:
- 04/01/2026 01:41:36 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ACP compatible Transceivers are tested to be compatible with the Linksys networking devices to guarantee proper working order and reliability. ACP's industry-standard SFP is a hot-swappable input/output device that plugs into a Gigabit Ethernet slot, linking the port with the fiber-optic network. ACP's transceivers (GBIC, SFP, XFP and XENPAK) are 100% compliant for all of our networking product lines. ACP transceivers are factory loaded with OEM specific configuration data required for networking compliance. These transceivers initialize and perform identically to the OEM transceivers and can be mixed and deployed with other OEM or 3rd party transceivers, for seamless network performance.
Features
WaveLength: 850 nm
Environmentally Friendly:
Yes
Compatibility:
- Gigabit Switch SR2024
- Gigabit Switch SR224G
- Gigabit Switch with WebView SRW2016
- Gigabit Switch with WebView SRW2024
- Gigabit Switch with WebView SRW224
Country of Origin:
United States
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 3.3 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.04 lb |
| Depth | 2.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Connector Type | LC |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC Duplex 1000Base-SX Network |
| General Information | |
| Brand Name | AddOn |
| Manufacturer Website Address | http://www.addoncomputer.com |
| Marketing Information | This Cisco® MGBSX1 compatible SFP transceiver provides 1000Base-SX throughput up to 550m over multi-mode fiber (MMF) using a wavelength of 850nm via an LC connector. It can operate at temperatures between 0 and 70C. Our transceiver is built to meet or exceed OEM specifications and is guaranteed to be 100% compatible with Cisco®. It has been programmed, uniquely serialized, and tested for data-traffic and application to ensure that it will initialize and perform identically. All of our transceivers comply with Multi-Source Agreement (MSA) standards to provide seamless network integration. Additional product features include Digital Optical Monitoring (DOM) support which allows access to real-time operating parameters. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty. |
| Product Type | SFP |
| Product Name | Cisco/Linksys MGBSX1 Compatible 1000Base-SX SFP |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Part Number | MGBSX1-AO |
| Product Model | MGBSX1 |
| Media & Performance | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Distance Supported | 0.55 km |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification |
|
| Network Technology | 1000Base-SX |
| Technical Information | |
| Application/Usage | Data Networking |
Warranty Information