ACP
AddOn 8in HP BP937AA Compatible DisplayPort Male to HDMI Female Black Adapter Cable [Requires DP++] (bp937aa-ao)
- SKU:
- 18164766
- MPN:
- bp937aa-ao
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/22/2026 12:42:25 PM PST
- Stock Update:
- 01/22/2026 12:42:25 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
HP Compatible 20.00cm (8.00in) DisplayPort Male to HDMI Female Adapter Black Converter Cable connects your HDMI monitor or HDTV to a DisplayPort video source without the added expense of upgrading your display. Supporting resolutions up to 1920x1200, this passive connector requires a DP++ port to take full advantage of HDMI video quality. It will also support a DVI signal.Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.40 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 11" |
| Color Family | Black |
| Width | 2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | AddOn |
| Manufacturer Website Address | http://www.addoncomputer.com |
| Marketing Information | This is an HP® BP937AA compatible 8in DisplayPort male to HDMI female black adapter cable for connectivity between display devices. The use of this product requires a DP++ output, commonly found in DisplayPort graphics cards. This device offers a maximum resolution of 2560x1600 (WQXGA). This part is designed to fit your application needs by providing DisplayPort 1.2 to HDMI 1.3 connectivity. Our 100% tested DP to HDMI adapter cables are backed by a 3 year warranty and are guaranteed to work the first time. |
| Product Type | A/V Cable |
| Product Name | BP937AA-AO DisplayPort/HDMI Audio/Video Cable |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Part Number | BP937AA-AO |
| Product Model | BP937AA-AO |
| Technical Information | |
| Connector on Second End Details | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Supported Resolution | 1920 x 1200 |
| Cable Type | DisplayPort/HDMI |
| Connector on First End Details | HDMI 1.3 Digital Audio/Video - Female |
| Connector Type on First End | HDMI 1.3 Digital Audio/Video - Female |
| Connector Type on Second End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Cable Length | 7.87" |
| Features | Passive |
| Device Supported |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
AddOn 8in HP BP937AA Compatible DisplayPort Male to HDMI Female Black Adapter Cable [Requires DP++] (bp937aa-ao)