AddOn
AddOn Brocade E1MG-SX Compatible TAA Compliant 1000Base-SX SFP Transceiver [MMF, 850nm, 550m, LC] (e1mg-sx-ao)
- SKU:
- 21040361
- MPN:
- e1mg-sx-ao
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/27/2025 08:39:13 AM PST
- Stock Update:
- 08/27/2025 08:39:13 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
AddOn's industry-standard SFP is a hot-swappable input/output device that plugs into a Gigabit Ethernet slot, linking the port with the fiber-optic network. AddOn's transceivers (GBIC, SFP, XFP and XENPAK) are 100% compliant for all of our networking product lines. AddOn transceivers are factory loaded with OEM specific configuration data required for networking compliance. These transceivers initialize and perform identically to the OEM transceivers and can be mixed and deployed with other OEM or 3rd party transceivers, for seamless network performance.
Features
Additional Information:
United States
Wavelength:
- 850nm
Compatibility:
Brocade Networking Products:
- Bigiron RX Series - RX-16
- Bigiron RX Series - RX-4
- Bigiron RX Series - RX-8
- Bigiron Series BI-MGB
- Bigiron Series BI-RX
- Bigiron Series Iron-Core/Jet-Core
- Edgeiron Series CF
- Edgeiron Series G
- Edgeiron Series GS
- Fastiron FCX Series - FCX624
- Fastiron FCX Series - FCX624S
- Fastiron FCX Series - FCX624S-F
- Fastiron FCX Series - FCX624S-HPOE
- Fastiron FCX Series - FCX648
- Fastiron FCX Series - FCX648S
- Fastiron FCX Series - FCX648S-HPOE
- Fastiron FESX Series - FESX424
- Fastiron FESX Series - FESX424HF
- Fastiron FESX Series - FESX424-POE
- Fastiron FESX Series - FESX448
- Fastiron FESX Series - FESX624
- Fastiron FESX Series - FESX624HF
- Fastiron FESX Series - FESX648
- Fastiron FGS Series - FGS624P
- Fastiron FGS Series - FGS624P-POE
- Fastiron FGS Series - FGS624P-POE-STK
- Fastiron FGS Series - FGS624P-STK
- Fastiron FGS Series - FGS624XGP
- Fastiron FGS Series - FGS624XGP-POE
- Fastiron FGS Series - FGS624XGP-POE-STK
- Fastiron FGS Series - FGS624XGP-STK
- Fastiron FGS Series - FGS648P
- Fastiron FGS Series - FGS648P-POE
- Fastiron FGS Series - FGS648P-POE-STK
- Fastiron FGS Series - FGS648P-STK
- Fastiron FLS Series - FLS624
- Fastiron FLS Series - FLS624-STK
- Fastiron FLS Series - FLS648
- Fastiron FLS Series - FLS648-STK
- Fastiron FWS Series - FWS624
- Fastiron FWS Series - FWS624-EPREM
- Fastiron FWS Series - FWS624G
- Fastiron FWS Series - FWS624G-EPREM
- Fastiron FWS Series - FWS624G-POE
- Fastiron FWS Series - FWS624-POE
- Fastiron FWS Series - FWS648
- Fastiron FWS Series - FWS648-EPREM
- Fastiron FWS Series - FWS648G
- Fastiron FWS Series - FWS648G-EPREM
- Fastiron FWS Series - FWS648G-POE
- Fastiron FWS Series - FWS648-POE
- Fastiron Series FES
- Fastiron Series FGS
- Fastiron Series FLS
- Fastiron SX Series - SX1600
- Fastiron SX Series - SX800
- Fastiron Workgroup Switch FWS4BDZ
- Fastiron X Series FESX
- Fastiron X Series FWSX
- Fastiron X Series SUPERX
- Netiron CER 2000 Series - CER2024C
- Netiron CER 2000 Series - CER2024F
- Netiron CER 2000 Series - CER2048C
- Netiron CER 2000 Series - CER2048CX
- Netiron CER 2000 Series - CER2048F
- Netiron CER 2000 Series - CER2048FX
- Netiron CES 2000 Series - CES2024C
- Netiron CES 2000 Series - CES2024F
- Netiron CES 2000 Series - CES2048C
- Netiron CES 2000 Series - CES2048CX
- Netiron CES 2000 Series - CES2048F
- Netiron CES 2000 Series - CES2048FX
- Netiron M Series - M2404C
- Netiron M Series - M2404F
- Netiron MLX Series - MLX-16
- Netiron MLX Series - MLX-32
- Netiron MLX Series - MLX-4
- Netiron MLX Series - MLX-8
- Netiron MLX Series - MLXe-16
- Netiron MLX Series - MLXe-32
- Netiron MLX Series - MLXe-4
- Netiron MLX Series - MLXe-8
- Netiron Series NI-M2404
- Netiron Series NI-XMR/MLX
- Netiron XMR Series - XMR16000
- Netiron XMR Series - XMR32000
- Netiron XMR Series - XMR4000
- Netiron XMR Series - XMR8000
- Serveriron Series
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Hot-swappable |
| Weight (Approximate) | 0.15 lb |
| Height | 0.3" |
| Width | 0.5" |
| Depth | 2.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Connector Type | LC |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC 1000Base-SX Network |
| General Information | |
| Brand Name | AddOn |
| Manufacturer Website Address | http://www.addoncomputer.com |
| Marketing Information | This Brocade® (Formerly) E1MG-SX compatible SFP transceiver provides 1000Base-SX throughput up to 550m over multi-mode fiber (MMF) using a wavelength of 850nm via an LC connector. It can operate at temperatures between 0 and 70C. Our transceiver is built to meet or exceed OEM specifications and is guaranteed to be 100% compatible with Brocade® (Formerly). It has been programmed, uniquely serialized, and tested for data-traffic and application to ensure that it will initialize and perform identically. All of our transceivers comply with Multi-Source Agreement (MSA) standards to provide seamless network integration. Additional product features include Digital Optical Monitoring (DOM) support which allows access to real-time operating parameters. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty. |
| Product Type | SFP (mini-GBIC) |
| Product Name | Brocade E1MG-SX Compatible SFP Transceiver Module |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Part Number | E1MG-SX-AO |
| Media & Performance | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Network Technology | 1000Base-SX |
| Technical Information | |
| Application/Usage |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
AddOn Brocade E1MG-SX Compatible TAA Compliant 1000Base-SX SFP Transceiver [MMF, 850nm, 550m, LC] (e1mg-sx-ao)