ACP
AddOn Palo Alto Networks PAN-SFP-LX Compatible TAA Compliant (PANSFPLXAO)
- SKU:
- 20595455
- MPN:
- pan-sfp-lx-ao
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/09/2026 12:41:45 PM PST
- Stock Update:
- 03/09/2026 12:41:45 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Add-On's Small Form Factor Pluggable (SFP) transceivers are designed to exceed OEM system requirements. All products are guaranteed 100% compatible and will not void OEM Service/support programs. Our SFP Transceivers utilize industry standard bi-directional serial optical data communication protocols such as Gigabit Ethernet or Fiber Channel reaching speeds up to 8Gbps.
All our SFP Transceivers are compliant with the Multi-Source Agreement (MSA) ensuring compatibility with a wide range of networking equipment. Select your choice or Copper or Fiber versions that support Fast Ethernet and Gigabit Ethernet speeds
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
United States
Yes
Compatibility:
- MSA Compliant
Palo Alto Networks Products:
- PA-5020
- PA-5050
- PA-5060
- PA-4060
- PA-4050
- PA-4020
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Hot-swappable |
| Weight (Approximate) | 0.16 lb |
| Height | 0.4" |
| Width | 0.6" |
| Depth | 2.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 1 |
| Connector Type | LC |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC Duplex 1000Base-LX Network |
| General Information | |
| Brand Name | AddOn |
| Manufacturer Website Address | http://www.addoncomputer.com |
| Marketing Information | This Palo Alto Networks® PAN-SFP-LX compatible SFP transceiver provides 1000Base-LX throughput up to 10km over single-mode fiber (SMF) using a wavelength of 1310nm via an LC connector. It can operate at temperatures between 0 and 70C. Our transceiver is built to meet or exceed OEM specifications and is guaranteed to be 100% compatible with Palo Alto Networks®. It has been programmed, uniquely serialized, and tested for data-traffic and application to ensure that it will initialize and perform identically. All of our transceivers comply with Multi-Source Agreement (MSA) standards to provide seamless network integration. Additional product features include Digital Optical Monitoring (DOM) support which allows access to real-time operating parameters. This transceiver is Trade Agreements Act (TAA) compliant. We stand behind the quality of our products and proudly offer a limited lifetime warranty. |
| Product Type | SFP (mini-GBIC) |
| Product Name | Palo Alto Network PAN-SFP-LX Compatible 1000Base-LX SFP |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Part Number | PAN-SFP-LX-AO |
| Media & Performance | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Network Technology | 1000Base-LX |
| Technical Information | |
| Application/Usage |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
AddOn Palo Alto Networks PAN-SFP-LX Compatible TAA Compliant (PANSFPLXAO)