Adesso
myGEKOgear by Adesso Cyclone Clip LED Fan, 6 Hours of Quiet Breeze, 360° Rotation (gif01)
- SKU:
- 19304586
- MPN:
- gif01
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/14/2023 01:21:40 PM PST
- Stock Update:
- 07/14/2023 01:21:40 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features:
Versatile Portable Clip Fan: This clip fan is powerful enough to give you a cool breeze during the hottest days of Summer. Clip this sturdy fan steadily in your office, on a baby stroller, or in your tent while you go camping. Cool you down wherever you are.
LED Light: Equipped with a night light to provide lighting to help you see better in any setting. Choose from two different light settings that best fit your needs.
360° Rotation: Equipped with a 360° vertical and horizontal adjustment to rotate into any angle. A must have for the Summer and to fit into an angle that best fit your needs.
Long Battery Life: 2000mAh built-in rechargeable battery, providing 6 hours of silent breeze.
3 Fan Modes: The quiet and powerful fan motor allows you to adjust the speed and the best optimal airflow with 3 speed modes.
Package Contents:
- Cyclone Fan
- Micro USB Cable
- User Manual
Features
- Cyclone Fan
- Micro USB Cable
- User Manual
Application/Usage:
Desktop
Office
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 5 V |
| Power Consumption | 3.80 W |
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 8 oz |
| Height | 8.3" |
| Width | 5.6" |
| Depth | 4.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| General Information | |
| Brand Name | GekoGear |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Marketing Information | Features: Versatile Portable Clip Fan: This clip fan is powerful enough to give you a cool breeze during the hottest days of Summer. Clip this sturdy fan steadily in your office, on a baby stroller, or in your tent while you go camping. Cool you down wherever you are. LED Light: Equipped with a night light to provide lighting to help you see better in any setting. Choose from two different light settings that best fit your needs. 360° Rotation: Equipped with a 360° vertical and horizontal adjustment to rotate into any angle. A must have for the Summer and to fit into an angle that best fit your needs. Long Battery Life: 2000mAh built-in rechargeable battery, providing 6 hours of silent breeze. 3 Fan Modes: The quiet and powerful fan motor allows you to adjust the speed and the best optimal airflow with 3 speed modes. More from the Manufacturer |
| Product Type | Portable Fan |
| Product Name | Cyclone Fan |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Manufacturer Part Number | GIF01 |
| Product Line | Cyclone |
| Technical Information | |
| Features |
|
| Speed Settings | 3 |
Warranty Information