Ace Office
Advantus People Pointer Wall Sign - Customizable - 8.75" Width4" Height Holding Size - Plastic, Aluminum - Black (AVT75390)
- SKU:
- 18078872
- MPN:
- avt-75390
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CT, PA, TX, WI warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 08:00:11 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $17.59 each 17.59 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $16.67 each 16.67 |
| Buy 5 - 8 | and pay only $15.29 each 15.29 |
| Buy 9 - 41 | and pay only $14.19 each 14.19 |
| Buy 42 or above | and pay only $13.56 each 13.56 |
- Stock Update:
- 04/03/2026 08:00:11 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Design your own wall or door sign in just minutes with the easy-to-use Do-it-Yourself sign. Use web-based templates to create the customized insert. Includes double-sided mounting tape. Lightweight aluminum frame. Translucent plastic cover reduces glare and protects name plate from wear and tear. Patented design. Frame Color: Black/Silver; Size: 8.75 x 4; Insert Size: 8.5 x 3.75; Material(s): Lightweight Aluminum.Double-Stick Mounting Foam
Global Product Type:Facility Management Signs
Features
Package Contents:
No
No
United States
- People Pointer Wall Sign
- Two panel wall hooks
- Wall-mounting hardware
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 4" |
| Color Family | Black |
| Width | 8.8" |
| Depth | 0.6" |
| Material Details | <li>Aluminum Base</li><li>Plastic Cover </li> |
| General Information | |
| Brand Name | Advantus |
| Manufacturer Website Address | http://www.advantus.com |
| Marketing Information | Identify your cubicle with the People Pointer Wall/Door Sign. Transparent plastic cover protects nameplate from wear and tear. Customize your nameplate with easy-to-use templates that print on laser and inkjet printers. Wall/Door Sign features a lightweight aluminum base. Includes two panel wall hooks and wall-mounting hardware. |
| Product Type | Name Plate |
| Product Name | People Pointer Wall Sign |
| Manufacturer | Advantus Corp |
| Manufacturer Part Number | 75390 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Mount Type |
|
| Features | Mounting Hardware |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Advantus People Pointer Wall Sign - Customizable - 8.75" Width4" Height Holding Size - Plastic, Aluminum - Black (AVT75390)
$22.09