AF Lighting
Afelem 7044-3H Grace Mini Chandelier 3-60w Candle Bulbs 15"hx20"w Hardwire Only
- SKU:
- 19177112
- MPN:
- 7044-3h
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/05/2023 02:17:50 AM PST
- Stock Update:
- 08/05/2023 02:17:50 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
AF Lighting 7044-3H Grace Three-Light Chandelier- Antique cream finish
- Cut metal frame
- Country style
- Three 60-watt candle base bulbs (not included)
- Due to handcrafting, no two are alike
- Item Weight: 6 pounds
- Product Dimensions: 18 x 18 x 18 inches
- Item model number: Grace
- Assembled Height: 18 inches
- Assembled Width: 18 inches
- Assembled Length: 18 inches
- Weight: 5.94 Pounds
The AF Lighting 7044-3H Grace Three-Light Chandelier features cut metal with an antique cream finish. This country-style chandelier is part of the Elements series and uses three 60-watt candle base bulbs (not included). It comes with hard-wire and swag-kit options, and due to handcrafting, no two are alike.
The Grace 3 x 60-Watt light candle base mini chandelier, from the Elements Series, rose colored cut metal floral with an antique cream finish. A diminutive version of her bigger 5 bulb sister. A mini garden of light for your home. Dimensions: 15-Inch high x 18-Inch deep.
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Metal |
| Height | 15" |
| Diameter | 18" |
| General Information | |
| Brand Name | AF Lighting |
| Manufacturer Website Address | http://www.aflighting.com |
| Marketing Information | Cut Metal with Antique Cream Finish. Due to Hand-Crafting No Two Are Alike. |
| Product Type | Mini Chandelier |
| Product Name | Grace Elements Mini Chandelier |
| Manufacturer | AF Lighting |
| Manufacturer Part Number | 7044-3H |
| Product Series | Grace |
| Product Line | Elements |
| Technical Information | |
| Style | Country |
| Maximum Bulb/Tube Power | 60 W |
| Light Base Type | Candelabra |
| Finishing | Antique Cream |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Afelem 7044-3H Grace Mini Chandelier 3-60w Candle Bulbs 15"hx20"w Hardwire Only