Aiphone
Aiphone IX-DV Video Door Phone Sub Station
- SKU:
- 21505788
- MPN:
- ix-dv
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our OH warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/27/2026 02:54:29 AM PST
- Stock Update:
- 05/27/2026 02:54:29 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The IX-DV (surface mount) and IX-DVF (flush mount) are weather resistant, (IP65) IP addressable video door stations. They connect to a network using Cat-5e/6 cable and are both SIP compliant. Each station is equipped with a 1.23 megapixel fixed color camera. The camera angle can be vertically adjusted using a lever on the back of the station. The video can be streamed to 3rd party devices using ONVIF Profile S or RTSP. Audio and video can be captured on a microSD™ card. The IX-DV and IX-DVF can be programmed to call up to 20 different stations. There are 3 different call level selections. The stations have a 600Ω output that can be used for paging or communication. There are 2 contact outputs that can be programmed to trigger during door release, when the 600Ω output is used or based on the status of the station. There are 6 inputs that can be used to trigger an outgoing call or answer a call/page. Sound files can be uploaded for custom messages to be played during certain functions (door release, call placed, communication start, error message). The stations have audible and visual indications for calling, communication, and door release.Package Contents:
- IX-DV Video Door Phone Sub Station
- Bracket
Features
Package Contents:
Door Entry
Thailand
- IX-DV Video Door Phone Sub Station
- Bracket
Certifications & Standards:
- IP65
- IEEE 802.3at Type 2 PoE+
- IEEE 802.3af PoE
- IEEE 802.1X
- IK07
Application/Usage:
Door Entry
Country of Origin:
Thailand
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Power Consumption | 5.28 W |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Die-cast Aluminum |
| Durability |
|
| Height | 8.1" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 2.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Aiphone |
| Manufacturer Website Address | http://www.aiphone.com |
| Marketing Information | The IX-DV (surface mount) and IX-DVF (flush mount) are weather resistant, (IP65) IP addressable video door stations. They connect to a network using Cat-5e/6 cable and are both SIP compliant. Each station is equipped with a 1.23 megapixel fixed color camera. The camera angle can be vertically adjusted using a lever on the back of the station. The video can be streamed to 3rd party devices using ONVIF Profile S or RTSP. Audio and video can be captured on a microSD™ card. The IX-DV and IX-DVF can be programmed to call up to 20 different stations. There are 3 different call level selections. The stations have a 600Ω output that can be used for paging or communication. There are 2 contact outputs that can be programmed to trigger during door release, when the 600Ω output is used or based on the status of the station. There are 6 inputs that can be used to trigger an outgoing call or answer a call/page. Sound files can be uploaded for custom messages to be played during certain functions (door release, call placed, communication start, error message). The stations have audible and visual indications for calling, communication, and door release. |
| Product Type | Video Door Phone Sub Station |
| Product Name | IX-DV Video Door Phone Sub Station |
| Manufacturer | Aiphone Co., Ltd |
| Manufacturer Part Number | IX-DV |
| Product Model | IX-DV |
| Camera | |
| Minimum Illumination | 5 lux |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Camera Resolution | 1.2 Megapixel |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Aiphone IX-DV Video Door Phone Sub Station
$994.77