APC
APC Wired NBES0309
- SKU:
- 18129832
- MPN:
- 142086
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/24/2026 12:39:29 PM PST
- Stock Update:
- 02/24/2026 12:39:29 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Extend the length of your rope leak sensor to ensure proper leak detection coverage in your data center or network closet.TypeNetBotz Leak Rope ExtensionAvailability
Low profile sensors:
Small sensors allow for placement flexibility.
Optional sensors:
Add sensors to compatible NetBotz Appliances for monitoring temperature, humidity, fluid, vibration, dust particles, etc.
Agility
Unique identifiers:
Customize each sensor with a differentiating name and location.Weight
0.86
Item Dimension
6.42 x 9.21 x 2.01
Warranty Information
2 years repair or replace
Features
WEEE Statement:
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
No
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=65034544&lang=en-us
NetBotz Leak Rope Extension - 20 ft. Cable Ties
Yes
Yes
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=65034544&lang=en-us
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=NBES0309_ROHS_DECLARATION&p_FileName=NBES0309KIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
United States
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
United States
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Product Take Back Program:
No
EU RoHS Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=65034544&lang=en-us
Package Contents:
Certifications & Standards:
TAA|BAA via COTS
TAA Compliant:
Yes
Environmentally Friendly:
Yes
REACH Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=65034544&lang=en-us
RoHS Exemption Information:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=NBES0309_ROHS_DECLARATION&p_FileName=NBES0309KIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
For Country/Region:
United States
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.71 lb |
| Height | 2" |
| Width | 9" |
| Mounting Preference | No Preference |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | Provides early detection of fluid in your data center or network closet along the entire length of sensor cable when paired with Leak Rope Sensor. Compatible with with NetBotz 700 series appliances only. Requires NetBotz Leak Rope Sensor to connect to NetBotz appliance. |
| Product Type | Control Cable |
| Product Name | NetBotz Leak Rope Extension - 20 ft. |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | NBES0309 |
| Product Model | NBES0309 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Cable Length | 20 ft |
| Conductor | Copper |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Device Supported | Thermostat |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
APC Wired NBES0309