APC
APC by Schneider Electric Rack PDU AP7902B
- SKU:
- 18152582
- MPN:
- ap7902b
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/16/2026 09:18:55 AM PST
- Stock Update:
- 03/16/2026 09:18:55 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Switched Rack Power Distribution Units (PDUs) provide advanced load monitoring combined with remote on/off switching control of individual outlets for power cycling, delayed power sequencing, and outlet use management.Package Contents:
- Rack PDU, Switched, 2U, 30A, 120V, (16)5-20
- Cord Retention Bracket(s)
- Horizontal Mounting Brackets
- Installation Guide
- User Manual
Features
End of Life Manual Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1612033_EN
No
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=465899706&lang=en-us
cUL Listed|CSA|Industry Canada|UL Listed
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=465899706&lang=en-us
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Rack PDU, Switched, 2U, 30A, 120V, (16)5-20 Cord retention bracket(s) Horizontal mounting brackets Installation guide User manual
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=AP7902B_ROHS_DECLARATION&p_FileName=AP7902BKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1612033EN
United States
Philippines
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1612033_EN
Product Take Back Program:
No
EU RoHS Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=465899706&lang=en-us
Certifications & Standards:
cUL Listed|CSA|Industry Canada|UL Listed
REACH Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=465899706&lang=en-us
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
WEEE Statement:
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Package Contents:
RoHS Exemption Information:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=AP7902B_ROHS_DECLARATION&p_FileName=AP7902BKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
Environmental Profile Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1612033EN
For Country/Region:
United States
Country of Origin:
Philippines
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 30 A |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 9.92 lb |
| Cord Length | 9.84 ft |
| Placement |
|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Height | 3.5" |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mounting Preference | No Preference |
| Width | 17.5" |
| Rack Height | 2U |
| Depth | 4.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | It is a switched rack PDU with a maximum current capacity of 30A and an input voltage of 120V. It includes 16 NEMA 5-20R outlets and a NEMA L5-30P input connection. The PDU has a 2U form factor and a cord length of 10 feet. It supports remote monitoring and user-defined alarms, with outlet-level on/off switching capabilities. The unit is UL Listed, ensuring high safety and performance standards. |
| Product Type | PDU |
| Product Name | Rack PDU, Switched, 2U, 30A, 120V, (16)5-20 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AP7902B |
| Product Line | Switched Rack |
| Technical Information | |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Receptacle Detail | 16 x NEMA 5-20R |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| PDU Type | Switched |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
APC by Schneider Electric Rack PDU AP7902B