APC
APC NetShelter Power Cord Kit AP8714S
- SKU:
- 18140461
- MPN:
- ap8714s
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/03/2026 01:39:54 PM PST
- Stock Update:
- 04/03/2026 01:39:54 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
A large selection of power cords including input power, adapter, and jumper power cords fulfill a variety of power requirements. New locking IEC power cords feature a patented, easy to use, cord retention method for added security when used with AP8000 series Rack Power Distribution Units (PDUs).
Features
End of Life Manual Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1511004_EN
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
No
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=65033402&lang=en-us
CCC|CSA|PSE|UL Listed|VDE
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=65033402&lang=en-us
Yes
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1511004EN
United States
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Singapore
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1511004_EN
WEEE Statement:
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Product Take Back Program:
No
EU RoHS Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=65033402&lang=en-us
Certifications & Standards:
CCC|CSA|PSE|UL Listed|VDE
REACH Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=65033402&lang=en-us
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Profile Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1511004EN
For Country/Region:
United States
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
Singapore
Specs
| Power Description | |
| Voltage Rating | 240 V AC |
| Frequency | 50 Hz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.62 lb |
| Cord Length | 3.97 ft |
| Product Color | Black |
| Height | 11.8" |
| Color Family | Black |
| Mounting Preference | No Preference |
| Width | 2.8" |
| Depth | 2.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | AP8714S is NetShelter range of Power Cord ensuring reliable power delivery and secure connections for your Rack PDUs and servers. This locking IEC power cord comes in cable length 4ft (1.2m), IEC 60320 C20 as input and IEC 60320 C19 as output receptacle. Free up space and secure power cords between rack-mount PDUs and attached IT equipment with this exclusive easy-to-use cord retention method. While these cords will fit into any standard IEC receptacle or power inlet; the "locking" feature is enabled only when used with APC AP8000 series Rack PDUs or IT equipment with built-in locking receptacles. These locking connectors reduce the probability of accidentally disconnecting cords and dropping loads. |
| Product Type | Standard Power Cord |
| Product Name | AP8714S Standard Power Cord |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AP8714S |
| Product Model | AP8714S |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| First End Connector Type | IEC 60320 C20 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
APC NetShelter Power Cord Kit AP8714S