APC
APC AP9569 Cord Retention Bracket for Rack PDUs
- SKU:
- 19917103
- MPN:
- ap9569
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/04/2026 11:39:23 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $106.55 each 106.55 |
| Buy 3 or above | and pay only $104.59 each 104.59 |
- Stock Update:
- 04/04/2026 11:39:23 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Cord Retention Bracket Basic rack Pdu S (Discontinued by Manufacturer)- Product Type:Mounting Bracket
- Brand Name:APC
- Manufacturer:American Power Conversion Corp
- Product Name:Cord Retention Bracket for Basic Rack PDUs
- Manufacturer Part Number:AP9569
- Product Dimensions: 18.5 x 3.7 x 2.52 inches
- Item Weight: 1.32 pounds
- Manufacturer: APC
- Language: English
Cord Retention Bracket for Basic Rack PDUs
Features
End of Life Manual Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1512009_EN
No
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=759576&lang=en-us
cUL Listed|METI Denan|PSE|UL Listed
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=759576&lang=en-us
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512009EN
Rack
United States
Philippines
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1512009_EN
Product Take Back Program:
No
EU RoHS Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=759576&lang=en-us
Certifications & Standards:
cUL Listed|METI Denan|PSE|UL Listed
REACH Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=759576&lang=en-us
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
WEEE Statement:
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Environmental Profile Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512009EN
Application/Usage:
Rack
For Country/Region:
United States
Compatibility:
- Basic Rack PDUs
Country of Origin:
Philippines
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 15.84 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 1.61" |
| Color Family | Black |
| Width | 17.52" |
| Mounting Preference | No Preference |
| Depth | 3.27" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 2 years repair or replace |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | It is a Cord Retention Bracket for Basic Rack PDUs is designed to enhance cable management and safety within a rack environment. It features a robust construction. The bracket is compatible with a wide range of APC Basic Rack PDUs, ensuring secure and organized power cord management. It helps prevent accidental disconnections and reduces cable clutter, improving overall rack organization and airflow. It is easy to install and includes all necessary mounting hardware. Its durable design ensures long-lasting performance in demanding data center environments. |
| Product Type | Mounting Bracket |
| Product Name | Cord Retention Bracket for Basic Rack PDUs |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AP9569 |
| Product Information | |
| Device Supported | PDU |
| Rack Height | 1U |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
APC AP9569 Cord Retention Bracket for Rack PDUs
$112.49