APC
APC AR7711 Zero U Accessory Mounting Bracket
- SKU:
- 18150878
- MPN:
- ar7711
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA, SC warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 06:30:50 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $137.04 each 137.04 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $134.54 each 134.54 |
| Buy 5 or above | and pay only $129.55 each 129.55 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 06:30:50 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Mounting Bracket mounts in various locations throughout the enclosure. Installation location can be rear cable channel, front vertical mounting flange and rear vertical mounting flange. It supports small accessories and equipments.
Features
End of Life Manual Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1512008_EN
No
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=760190&lang=en-us
Free of Substances of Very High Concern above the threshold
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=760190&lang=en-us
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=AR7711_ROHS_DECLARATION&p_FileName=AR7711KIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512008_EN
United States
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1512008_EN
Product Take Back Program:
No
EU RoHS Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=760190&lang=en-us
Certifications & Standards:
Free of Substances of Very High Concern above the threshold
REACH Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=760190&lang=en-us
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
WEEE Statement:
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Additional Information:
- Occupies 0 U of rack space
- Provides Mounting Option for PDUs
- Designed to secure racks into position or assist in mounting equipment into racks
RoHS Exemption Information:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=AR7711_ROHS_DECLARATION&p_FileName=AR7711KIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
Environmental Profile Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512008_EN
For Country/Region:
United States
Compatibility:
APC NetShelter SX Enclosure
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 8.16 oz |
| Height | 3.31" |
| Width | 4.45" |
| Mounting Preference | No Preference |
| Depth | 2.09" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | It is a Zero U Mounting Bracket designed for versatile installation within an enclosure. It provides mounting options for Rack PDUs and other small accessories. It includes an installation guide and mounting hardware. |
| Product Type | Mounting Bracket |
| Product Name | AR7711, Mounting Bracket, AR7711 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AR7711 |
| Product Model | AR7711 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
APC AR7711 Zero U Accessory Mounting Bracket
$143.62