APC
APC AR8100 Hardware Kit M6
- SKU:
- 18211634
- MPN:
- ar8100
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/31/2026 05:53:10 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $72.68 each 72.68 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $70.69 each 70.69 |
| Buy 5 - 15 | and pay only $69.10 each 69.1 |
| Buy 16 or above | and pay only $66.96 each 66.96 |
- Stock Update:
- 03/31/2026 05:53:10 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
|
MODEL-AR8100 VENDOR- AMERICAN POWER CONVERSION FEATURES- Hardware Kit This kit contains 32 sets of caged nuts, plastic cup washers and combination slot/phillips head screws in addition to the 60 sets provided in each NetShelter enclosure. MANUFACTURER WARRANTY: 2 YEARS |
Features
End of Life Manual Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1512008_EN
No
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=760254&lang=en-us
Yes
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=760254&lang=en-us
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
No Preference
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=AR8100_ROHS_DECLARATION&p_FileName=AR8100KIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512008_EN
United States
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1512008_EN
Product Take Back Program:
No
EU RoHS Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=760254&lang=en-us
Environmentally Friendly:
Yes
REACH Declaration URL:
https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=760254&lang=en-us
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Mounting Preference:
No Preference
WEEE Statement:
The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins.
Package Contents:
- AR8100 Hardware Kit
- (32) Set of M6 caged nuts and nylon washers and slot/philips screws
Additional Information:
- M6 hardware for mounting equipment in 600mm wide enclosures
- Additional hardware for mounting equipment
RoHS Exemption Information:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=AR8100_ROHS_DECLARATION&p_FileName=AR8100KIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf
Environmental Profile Availability:
https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512008_EN
For Country/Region:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.79 lb |
| Product Color |
|
| Dimensions | 1.3 cm |
| Height | 1" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 0.5" |
| Depth | 0.5" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 2 years repair or replace |
| General Information | |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Marketing Information | It is an M6 hardware kit designed for mounting equipment in enclosures with square hole mounting rails. It includes 32 sets of M6 cage nuts, nylon washers, and slot or phillips screws. 32 sets of M6 cage nuts, nylon washers and slot/phillips screws |
| Product Type | Hardware Kit |
| Product Name | AR8100 Hardware Kit |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AR8100 |
| Product Model | AR8100 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
APC AR8100 Hardware Kit M6
$77.73